Coinbase’den SEC davasına ilk yanıt

ABD'nin en büyük kripto para borsası konumundaki Coinbase, SEC'nin açtığı davanın ardından ilk resmi cevabını verdi. Şirketin baş hukuk müşaviri Paul Grewal imzasıyla yapılan açıklamada, borsanın faaliyetlerine normal şekilde devam edeceği belirtildi.

Coinbase, SEC’nin açtığı davaya ilk resmi yanıtını verdi. Borsanın baş hukuk müşaviri olan Paul Grewal, SEC’nin müdahale yoluyla getirmeye çalıştığı regülasyon kurallarını eleştirdi.

ABD’nin, bu tarz regülasyon hareketleri nedeniyle ekonomideki yarışmacı gücünü kaybettiğini belirten Grewal şunları söyledi:

“SEC’nin ısrarla yapmaya çalıştığı ‘müdahale yoluyla regülasyon’ hamleleri, açık ve net kuralların olmadığı bir ortamda Amerika’nın ekonomik açıdan zayıflamasına yol açıyor, yarışmacı güç kaybediliyor. Coinbase gibi, regülasyonlara uyumlu olma konusunda her şeyi yapan bir şirketin olduğu bu dijital varlık endüstrisi her geçen gün daha fazla zarar görüyor. Çözüm adil kuralların olduğu kanunlardır. Biz şu anda normal şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz”

Hisselerde düşüş

SEC’nin dava haberinden sonra ise Coinbase hisselerinde önemli düşüşler meydana geldi. Dün yaklaşık 60 dolarda olan hisse fiyatı 48 dolara kadar indi. Ancak Bitcoin fiyatının da fazla düşmemesi, COIN’in de yeniden 50 dolar üzerine çıkmasını sağladı.

10 eyaletten de dava

Öte yandan SEC’nin açtığı davanın ardından Kaliforniya başta olmak üzere toplam 10 eyalet de, menkul kıymet kanunlarının ihlalini sebep göstererek borsaya dava açtı. Davaların başlıca sebebinin “staking” hizmetleriyle ilgili olduğu iddia ediliyor.

SEC’nin açtığı davada, Coinbase’de listelenen aşağıdaki coin’lerin yatırım sözleşmesi statüsüne girdiği ifade ediliyor:

SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH, NEXO

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl