Coinbase borsası, SEC ve FDIC’ye dava açtı

Coinbase borsası, ABD'nin iki büyük düzenleyici kurumuna Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası'nı (FOIA) ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı. Borsa, iki kurumun kripto sektörünün bankacılık sektörüyle ilişiğini kesmeye çalıştığını da iddia etti.

Listelenen coin’lerin menkul kıymet satışı olup olmadığıyla ilgili SEC’yle davalık olan Coinbase borsası kuruma bir dava daha açtı. Coinbase, SEC gibi FDIC’ye de (Federal Mevduat Sigorta Kurumu) dava açtı.

Borsa, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında (FOIA) iki kurumdan talep ettiği bilgileri bir türlü edinemediğini ve bu nedenle dava açmak zorunda kaldığını açıkladı.

Hukuk müşaviri Grewal: Bu şekilde regülasyon olmaz

Coinbase’in hukuk işlerinden sorumlu yöneticisi Paul Grewal ise X üzerinden yaptığı açıklamada iki kuruma sert şekilde yüklendi ve şu ifadeleri kullandı:

“Finansal regülatörler kripto dünyasını engellemek için birçok şey denediler. Çeşitli araçlar kullandılar. SEC otorite sağlama adı altında birçok adım attı ama bize hiçbir bilgi vermedi. FDIC ise birçok şirkete, kripto para dünyasıyla ilişkilerini kesmeleri konusunda baskı yaptı. SEC’den kapanmış soruşturmalarla ilgili, onların bakış açılarını görmek için birçok belge talebinde bulunduk. Bunlardan birisi de, onların 2018’de Ether’in menkul kıymet olmadığını söyledikleri soruşturmaydı. Ama SEC hiçbir talebimize cevap vermedi. FDIC de, finansal kurumlara kripto bağlantılı faaliyetlerini durdurma talebinde bulundu. Bunlarla ilgili de belge talep ettik ama hiçbir şekilde cevap alamadık. Bu şekilde regülasyon olmaz. Hükumet şeffaflığı da bu şekilde olmaz. Dava açmak zorundaydık”

FOIA olarak bilinen Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası, kamuya açık bilgilerin hükumet tarafından sağlanmasını garanti altına alıyor ve halk ile şirketlerin devlet kurumlarından belirli bilgi ya da belgeleri talep etmesine izin veriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl