Kripto para borsası Coinbase SEC’ye dava açtı

SEC'nin geçtiğimiz haftalarda "Wells Notice" uyarısı gönderdiği Coinbase borsası, kuruma dava açtı. Davanın, Coinbase'in SEC'ye geçtiğimiz yaz dijital varlıklarla ilgili kurallar konusunda gönderdiği dilekçeye hala cevap alamaması sebebiyle açıldığı belirtildi.

“Wells Notice” uyarısından ötürü SEC’nin dava açması beklenen Coinbase, davayı kendisi açtı! Borsa, geçtiğimiz yaz temmuz ayında SEC’ye gönderdiği bir dilekçede dijital varlıklarla ilgili kurallar konusunda bir taslak oluşturulmasını istemişti. Bu dilekçeye yaklaşık 1 senedir cevap alamayan borsa dava açtı ve kurumu yanıt vermeye itti.

Coinbase tarafından açılan bu dava, bir mahkemenin federal yetkilileri harekete geçmeye zorlayabileceği istisnai durumlar için açılan davalara dahil…

SEC, Coinbase’in Temmuz 2022’deki bu talebinden sonra, borsa ve saklama kurallarının dijital varlıklar için de uygulanabileceğini belirtmiş ancak Coinbase’in istediği ya da talep ettiği gibi bu konuda bir taslak ortaya koymamıştı.

SEC’nin özellikle böyle bir taslak olmamasına karşın Coinbase de dahil birçok kripto şirketine yaptırımlarda bulunduğu da biliniyor.

“Belli ki SEC, dilekçemize cevap vermeme kararı almış”

Konuyla ilgili konuşan Coinbase borsasının hukuk işlerinden sorumlu yöneticisi Paul Grewal, şunları söyledi:

“SEC’nin açıklamaları ve yaptırımlarından anladığımıza göre, bizim talebimize cevap vermemeyi ya da onu reddetmeyi kafalarına koymuşlar. Ama bunu resmi olarak da açıklamıyorlar. Biz de mahkemeden artık SEC’nin bu konudaki kararını açıklamasını talep etmesini istiyoruz”

SEC’nin, listelenen token’lar konusunda soruşturmasına devam ettiği Coinbase, ABD Hazine Bakanlığı’na Tornado Cash konusunda açılan bir davaya da maddi ve manevi destek sağlıyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl