Coinbase şeffaflık raporunu yayımladı: Türkiye’den 10 bilgi talebi

En büyük kripto para borsalarından Coinbase yeni bir şeffaflık raporu yayımladı. Raporda, dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarından gelen taleplerin 2021’in dördüncü çeyreğine göre yüzde 66 artarak 2022’nin üçüncü çeyreğinde 12 bin 320’ye yükseldiğini bildirdi.

Taleplerin yüzde 95’inden fazlası “cezai yaptırım konuları” ile ilgiliyken, yüzde 5’inden azı sivil veya idari nitelikte. Raporda, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi hem küresel olarak hem de ABD’de aldığımız taleplerin ezici çoğunluğu cezai yaptırım konularıyla bağlantılı olarak kolluk kuvvetlerinden geldi.” ifadeleri yer aldı.

Coinbase'e bilgi taleplerinin yüzde 95'inden fazlası "cezai yaptırım konuları" ile ilgili.
Coinbase’e bilgi taleplerinin yüzde 95’inden fazlası “cezai yaptırım konuları” ile ilgili.

ABD, Coinbase’den en çok bilgi talep eden ülke

Kripto para borsasına göre, Amerika Birleşik Devletleri en yüksek talep sayısına sahipken, yaklaşık 24 ülke 2022’de ilk kez talepte bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri dışından gelen bilgi taleplerinin yüzde 57’sinin bir önceki rapora göre yaklaşık yüzde 6’lık bir artış kaydettiği bildirildi. Şirket bunlara ek olarak, 11’i birden fazla talepte bulunan 21 ülkenin 2022 yılında ilk kez talepte bulunduğunu bildirdi. Ülkeler ve talepleri; Andorra (2), Arjantin (2), Brezilya (5), Bulgaristan (3), Çin (12), Hırvatistan (3), Çek Cumhuriyeti (104), Lihtenştayn (4), Sırbistan (5), Slovakya (6) ve Tayvan (6) şeklinde sıralandı.

Türkiye’den 10 talep

Raporda, Türkiye’den ise 10 bilgi talebi alındığı kaydedildi. Bu rakam, geçen yıl 3 düzeyindeydi.

Türk yetkililerden Coinbase’e 2022 yılı boyunca 10 bilgi talebi gitti.

Coinbase’e ABD’nin dışında en çok sayıda kolluk kuvveti ve kurum bilgi talebi İngiltere, Almanya ve İspanya’dan geldi.

Dokuz Avrupa ülkesi, bu yıl Coinbase’e yapılan kolluk kuvvetleri ve kurum taleplerinin sayısında yıldan yıla en yüksek artışa sahip ilk on ülke arasında yer aldı.

Talep sayılarını yüzde 100’ün üzerinde artırdılar

Altı ülkenin taleplerinin sayısını yüzde 100’ün üzerinde artırdığı bildirildi. Buna göre, İspanya yüzde 940, Belçika yüzde 400, İtalya yüzde 281, Türkiye yüzde 230, Hollanda yüzde 163, Avusturya yüzde 141 ve İrlanda bilgi taleplerinde yüzde 118 artış gösterdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl