Coinbase’den Yüksek Mahkeme’de zafer: Tahkim kararı lehine çıktı

ABD Yüksek Mahkemesi, kripto para borsası Coinbase’in, temyiz başvurusu bekleyen müşteri davalarının tahkime götürülmesinin önünü açtı. Yargıçlar bu kararı, 5-4’lük bir oy çokluğu ile aldı.

Mahkemenin aldığı bu kararla Coinbase, müşteri anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturmak için külfetli mahkeme masraflarından ve olası risklerden korunmuş olacak.

Mart ayında sözlü tartışmaya sunulan dava, Yüksek Mahkeme’nin Ekim 2022’den 2023’e kadar olan döneminin bir bileşenini oluşturuyor. Mart ayı boyunca yargıçlar söz konusu davayla ilgili olarak bir fikir birliği içinde olamayıp ikiye bölünmüştü.

Coinbase yetkilisinden mahkemeye övgüler

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, konuyu titizlikle incelediği için Yüksek Mahkeme’ye minnettarlığını dile getirdi. Grewal Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Amerikan yargı sistemine olan inancımı pekiştiren bir başka örnek.” dedi.

Borsanın hukuk yetkilisi sözlerine, “Hukukun üstünlüğü bazen yavaş işliyor ve bazen de hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak kusurlu bir demokraside son ve en iyi umudumuz olmaya devam ediyor.” şeklinde devam etti.

Coinbase, SEC ile de iki yönlü yasal savaşta

Coinbase, müşteriler tarafından açılan davaların ötesinde SEC ile iki yönlü yasal mücadele içerisinde. Coinbase, SEC’yi kripto para sektörü için kesin düzenleyici kurallar oluşturmaya zorlamayı amaçlayarak dava ederken SEC de bir başka davada Coinbase’i kayıt dışı bir borsa işletmek ve kayıt dışı yatırım sözleşmesi listeleyip satmakla suçluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl