Coinbase’den müşterilerine “USDT’den USDC’ye geçin” önerisi

ABD'nin en büyük borsası Coinbase'den müşterilerine tartışma yaratacak bir öneri geldi. Borsa, USDT'lerini USDC'ye çevirecek olan kullanıcılarından işlem ücreti almayacağını belirtirken, "Güvenilir bir sabit coin'e geçin" dedi.

Coinbase borsası ilginç bir kampanyaya imza attı ve USDT’den USDC’ye geçecek olan müşterilerinden komisyon almayacağını açıkladı. LUNA ve FTX çöküşü gibi olayların ardından sabit coin’ler ve onları destekleyen varlıklar ciddi şekilde tartışma konusu olurken Coinbase’in böyle bir adım atması da soru işaretleri yarattı.

“USDC repütasyonu olan, güvenilir bir sabit coin’dir”

Coinbase’in resmi sitesinde USDC Coin yani USDC’den “güvenilir bir coin” diye bahsetmesi ve USDT’den çıkışı teşvik etmesi sosyal medyada da konuşulmaya başlanırken, şirketin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Geçtiğimiz haftalarda yaşanan olaylar sabit coin’leri adeta deneme tahtasına koydu ve biz güvenli yola doğru bir geçiş istiyoruz. USDC’nin hem repütasyonu olan hem de güvenilir bir coin olduğunu düşünüyoruz”

Tether uzun zamandır tartışılıyor ama…

Bilindiği üzere açık ara en büyük sabit coin olan USDT, Tether şirketi tarafından ihraç ediliyor ancak Tether’in USDT’yi desteklemek için tuttuğu varlıklar da yıllardır büyük bir tartışma konusu… Tether’in iflas edip etmeyeceği her krizde ya da ayı sezonunda haber başlıklarında yer alıyor. Ancak şu da bir gerçek ki, şirket özellikle LUNA ve FTX krizlerinde, kendisinden talep edilen tüm geri ödemeleri sorunsuz şekilde sağladı.

Tether ayrıca son dönemde, destekleyici varlıklar konusunda da daha şeffaf bir tutum sergiledi. Şirket bununla birlikte elindeki ABD tahvilleri sayısını da ciddi oranda artırdı ve ticari senetleri de sıfırladı.

Binance USDC’ye darbe vurmuştu

Öte yandan kısa süre önce de Binance borsası, BUSD ve USDT dışındaki sabit coin çiftlerini borsadan kaldırmıştı. Bu adım, başta USDC olmak üzere birçok sabit coin’e büyük darbe vurmuştu.

USDC’nin ihraççısı olan Circle şirketiyle Coinbase borsasının yakın ilişkileri ve bu hamle, savaşın cephelerini daha da sıklaştıracak gibi gözüküyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl