“Kripto kışının etkisi sürecek” diyen Wells Fargo, Coinbase’i ‘underweight’e çekti

Wall Street'in en büyük bankaları arasında gösterilen Wells Fargo, Coinbase hisseleri için yatırımcılara "ağırlığını azalt" anlamına gelen "underweight" tavsiyesi verdi.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, kötü zamanlardan geçiyor. Borsa kısa süre önce blok zinciri yazılım şirketi Veritaseum Capital tarafından açılan 350 milyon dolarlık devasa bir patent ihlali davasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Bunun üzerine şimdi de dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Wells Fargo, yatırımcılarına Coinbase hisselerinin ağırlığını azaltmayı tavsiye etti. ABD’li şirket, “artan rekabet ve makro baskıların hisse senedine zarar vereceğini” öne sürdü.

Kripto kışının etkisi sürecek

Şirket, kripto paralar arasındaki işlem hacimlerinde görülen zayıflığın yılın kalanında aynı şekilde devam edeceğini öngörüyor.

57 dolarlık bir hedef fiyat veren Wells Fargo, Coinbase’in perakende işlemlerden elde ettiği gelirin geçen seneye göre yüzde 56 düşüşle 451 milyon dolara gerilemesini bekliyor. Bankacılık devine göre, kripto kışının etkileri Coinbase üzerinde devam edecek ve buna bağlı olarak sürdürülebilir kârlılığa giden yolu zorlu olacak.

Bu arada Veritaseum Capital, Coinbase’i ‘566 Patent’ olarak da bilinen kripto para ödeme transferleri teknolojisi patentini ihlal etmek ile suçluyor.

Davada Coinbase’in “566 Patenti hakkında önceden bilgi sahibi olduğu, bilmesi gerektiği ya da bilmezden geldiği” iddia ediliyor.

Popüler kripto para borsası ayrıca Wall Street Journal tarafından özsermaye ile ticaret yapmakla da suçlandı. İddiaya göre firma, şirketin fonlarını kullanarak işlem yapmaları ve kripto yatırımı yapmaları için bazı borsacıları işe aldı. Rapora göre, bir test işleminde 100 milyon dolarlık fon kullanıldı. Ancak Coinbase blog sayfasından bu iddiaları reddetti.

Sadece bunlar da değil, Coinbase nisan ayının başlarında, “insider trading” ile suçlanmıştı. Birçok kişi de platformda listelenen token’ları sorgulamaya başlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl