Coinbase’in XRP hamlesi, SEC mücadelesinde sorun çıkarabilir

Geçtiğimiz haftalarda SEC'den "Wells Notice" uyarı mektubu alan ve kurumun dava açması ihtimaline karşı hazırlık yapan Coinbase'in, muhtemel bir savunma için çalışmalara başladığı ve Ripple'ın yaptığı gibi "adil bildirim" kartını öne sürmeyi düşündüğü belirtildi. Konuyla ilgili konuşan bir avukat ise borsanın 2021'de XRP'yi liste dışı bırakmasının bu savunma için sorun çıkarabileceğini belirtiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020 yılında açtığı XRP davasının ardından bu sene gaza bastı ve birçok kripto şirketine, ya yaptırımlarda bulundu ya da dava açtı. ABD’nin en büyük borsası konumundaki Coinbase ise dava açılmasına ramak kalan şirketlerden bir tanesi oldu.

Coinbase davaya hazırlanıyor

XRP destekçisi avukatlardan olan Bill Morgan ise Twitter’dan bazı iddialarda bulundu ve Coinbase’in “Wells Notice” uyarısı almasının ardından dava için hazırlıklara başladığını belirtti. Bilindiği üzere mart ayında SEC, Coinbase’e “Wells Notice” uyarısı göndermişti. Kurum, bu tarz uyarıların ardından genelde ilgili şirkete yatırım sözleşmesi davası açıyor.

“Adil bildirim savunması yapacaklar ama…”

Morgan’a göre Coinbase’in savunmasında tutunacağı ana kriter, adil bildirim savunması olacak. Bu tarz savunmalar genelde devlet kurumlarının kendilerini önceden gerektiği şekilde uyarmadığını iddia eden şirketler tarafından kullanılıyor. Ancak avukat Morgan’a göre bu savunma Coinbase için sorun yaratabilir.

Sorunun sebebi ise SEC’nin Ripple’a açtığı yatırım sözleşmesi davasının ardından Coinbase’in XRP’yi liste dışı bırakmış olması… Avukat Morgan’a göre bu durumu SEC kendi lehine çevirebilir. Çünkü Coinbase’in XRP’yi delist etmesi aslında şirketin bu konuda toplantı yaptığı, bazı fikirler edindiği ve en sonunda XRP’nin yatırım sözleşmesi olduğu fikrine ulaşıp, onu delist etme kararı aldığı anlamına gelebilir.

Dolayısıyla Morgan açıkça “XRP delist edilmeseydi, Coinbase’in bir adil bildirim gücü olabilirdi” diyor.

SEC’nin henüz Coinbase’e resmi bir yatırım sözleşmesi açmadığını hatırlatmakta fayda var.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl