Coinbase yöneticisinin kardeşine “kripto insider trading”den hapis cezası

ABD'nin en büyük kripto para borsası olarak görülen Coinbase'in eski ürün yöneticisi olan Ishan Wahi'nin kardeşi Nikhil Wahi'ye "insider trading" hareketlerinden ötürü 10 ay hapis cezası verildi. İddianamede Wahi kardeşler ve bir arkadaşlarının içeriden elde edilen bilgilerle 1.1 milyon dolar kazandıkları belirtiliyordu.

Coinbase borsasında içeriden elde edilen bilgilerle kripto para yatırımı yapan eski ürün yöneticisi Ishan Wahi’nin kardeşi Nikhil Wahi, 4 Ocak günü verilen kararla 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Wahi, Eylül ayında suçunu itiraf etmişti.

Coinbase’in yolları ayırdığı ürün yöneticisi Ishan Wahi’nin, hangi kripto para ve token’ların Coinbase’de listeleneceği konusunda kardeşine ve onun arkadaşı olan Sammeer Ramani’ye içeriden bilgi sağladığı ve bu sayede toplamda 1.1 milyon dolara varan gelir elde edildiği iddia ediliyordu.

Coinbase yöneticisi Ishan Wahi ise iddiaları reddetmişti. Bilindiği üzere Coinbase’in listelediği coin’ler bir dönem gösterdikleri artışlarla biliniyorlardı. Kripto topluluğu buna “Coinbase etkisi” adını koymuştu.

“Aileme yardım etmek istemiştim”

Manhattan’daki mahkemeye Wahi’nin annesi ve 10’dan fazla aile üyesi de katılırken, yaptıklarından pişman olduğunu belirten Wahi, “Sadece aileme maddi olarak yardım etmek istemiştim ama şimdi onları daha çok üzdüm. Gerçekten çok üzgünüm” dedi.

Başsavcı Williams: Kriptonun kanunsuz olmadığı görüldü

FTX davası hakkında yaptığı açıklamalarla da adından söz ettiren Manhattan bölge savcısı Damian Williams da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün verilen ceza, kripto para piyasalarının kanunsuz işlemediğini bir kez daha göstermiştir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl