Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kripto para borsası Coinbit, resmen manipülasyon ile suçlandı

Güney Kore'nin popüler kripto para borsalarından Coinbit, manipülasyon ve dolandırıcılık iddialarıyla ilgili resmi olarak suçlandı.

Güney Kore merkezli borsa Coinbit’in yönetim kurulu başkanı ve ismi açıklanmayan 2 yöneticisine manipülasyon suçlaması yapıldı. Haberin yayınlanmasının ardından Bitcoin fiyatında da bir düşüş gerçekleşirken Koreli savcıların da dosya hazırlıklarına başladıkları aktarıldı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Coinbit’e polis operasyonu yapıldı. Başkan ve 2 yönetici, manipülasyon yaparak gelir elde etme ile suçlanıyor. İddialar 3 yöneticinin, bir hayalet/sahte hesap aracılığıyla Ağustos 2019’dan Mayıs 2020’ye kadar işlem hacimleri ve coin fiyatlarıyla oynadığı ve bu hareketler üzerinden gelir elde ettikleri yönünde…

Sahte işlemlerle 84 milyon dolar net kâr sağladılar

Bu “wash trade” olarak bilinen dolandırıcılık sonunda, 3 kişinin elde ettiği net kârın ise yaklaşık 84 milyon dolar olduğu (100 milyar Kore won’u) bildirildi. Wash trade, al-sat yapan kişinin, piyasanın olduğundan hareketli gözükmesini sağlamak için bir varlığı aynı anda alıp satması için kullanılan bir terim. İddialara göre borsadaki hacmin yüzde 99’luk kısmı bu şekilde oluşturulmuştu.

Öte yandan bu istihbaratın ilk kez Ağustos ayında polisin eline ulaştığı ve güvenlik güçlerinin bu sebeple 26 Ağustos’ta şirketi soruşturmak için Coinbit merkezine operasyon düzenlediği ve büroda dolandırıcılıkla ilgili arama yaptığı da belirtildi.

Operasyon haberlerinden sonra Bitcoin’de ise fiyat düşüşü yaşandı. Uzmanlar düşüşün Kore merkezli olup olmadığı konusunda tartışırken, BTC’nin fiyatı 18 bin dolar seviyesinde.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl