Coinler neden düşüyor? Küresel piyasalarda Fed bekleyişi

Küresel piyasalar ve kripto para dünyasının gözü ABD Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararını ve açıklamaları bekliyor. Geçtiğimiz cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisi kripto paraların ciddi düşüşler yaşamasına sebep olmuştu. Bugün açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ise piyasalar tarafından ilk anda olumlu yorumlandı ve düşüşlerin bir kısmını geri aldı. Şimdi gözler Fed’e çevrilmiş durumda. Peki coinler neden düşüyor? Tarım dışı istihdam bekleneni vermedi Geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi, piyasaları sarsacak kadar güçlü geldi. Beklentilerin...

coinler neden düşüyor

Küresel piyasalar ve kripto para dünyasının gözü ABD Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararını ve açıklamaları bekliyor. Geçtiğimiz cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisi kripto paraların ciddi düşüşler yaşamasına sebep olmuştu. Bugün açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ise piyasalar tarafından ilk anda olumlu yorumlandı ve düşüşlerin bir kısmını geri aldı. Şimdi gözler Fed’e çevrilmiş durumda. Peki coinler neden düşüyor?

Tarım dışı istihdam bekleneni vermedi

Geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi, piyasaları sarsacak kadar güçlü geldi. Beklentilerin üzerindeki bu veri, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin hız kesmeden ilerlediğini gösteriyor. Bu durum, Federal Reserve’in (Fed) faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre yüksek tutabileceği endişelerini beraberinde getirdi.

Yüksek faiz oranları, genellikle riskli varlıklar olan kripto paralardan çıkışları teşvik eder, çünkü yatırımcılar daha güvenli ve sabit getirili varlıklara yönelmeyi tercih edebilir.

Fed’in bu akşamki toplantısından sonra yayınlanacak olan dot-plot grafiği de, Fed üyelerinin faiz oranlarına ilişkin tahminlerini gösterecek. Piyasalar, bu grafikteki tahminler doğrultusunda kısa ve uzun vadeli faiz oranları beklentilerini şekillendirecek.

Enflasyon verisi beklentilerin altında

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (CPI), çarşamba günü beklenenden düşük geldi. Aylık bazda manşet enflasyon sıfır olarak açıklandı, yıllık enflasyon ise %3.3 seviyesinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin beklentisi ise %3.4’tü. Bu veriler, Federal Reserve’in (Fed) faiz artırımı konusunda daha temkinli davranabileceği yönünde yorumlandı diyebiliriz.

Coinler neden düşüyor?

Peki sonuç olarak coinler neden düşüyor? Kripto para piyasalarındaki bu sert düşüşler, beklenenden fazlas gelen tarım dışı istihdam verisinin yarattığı belirsizlikler, bu hafta açıklanacak olan enflasyon verisinin yarattığı belirsizlik ve FED’in bu akşam yapacağı açıklamar düşüşlerdeki ana etken diyebiliriz.

Fed açıklamaları

Uzun zamandır merakla beklenen Fed faiz kararı ve başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar, piyasalar için belirleyici olacak. Fed’in faiz kararının ardından yayınlanacak olan dot-plot grafiği, Fed üyelerinin faiz oranlarına ilişkin tahminlerini gösterecek. Bu tahminler, yatırımcıların kısa ve uzun vadeli faiz beklentilerini şekillendirirken, kripto para piyasaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl