CoinMarketCap, sıralamaları güncelledi: Türk kripto para borsaları zirveye yaklaştı

Yakın zaman önce Binance tarafından satın alınan CoinMarketCap, borsa sıralamalarında güncellemeye gitti. Yeni güncelleme, esas olarak hacim verileri yerine ziyaret sayılarını baz alıyor.

Yakın zaman önce Binance tarafından 300 milyon dolar bir bedel karşılığında satın alınan CoinMarketCap, kripto para borsalarına ilişkin sıralamalarını güncelledi.

Daha önce platformda listelenen borsalar, yalnızca işlem hacmine göre sıralanıyordu. Şimdi, bunun yerine ne kadar ziyaret edildiklerine göre sıralanıyor.

Web trafik faktörü adıyla yeni bir sıralama faktörü ekleyen CoinMarketCap, bu hesaplamayı yaparken birden fazla kaynaktan yararlanıyor. Derlenen veriler, 0 ila 1000 arasında bir skalada değerlendiriliyor. En yüksek skoru alan borsa, birinci sırada gösteriliyor. Diğer borsalar da skorlarına göre alt alta diziliyor.

CoinMarketCap’in sıralamalarını, trafik faktörüne göre güncellemesinden sonra Türk kripto para borsaları listede zirvelere doğru yaklaştı. Toplamda 330’dan fazla borsanın bulunduğu listede BtcTurk, 15. sırada yer aldı. Bir diğer Türk kripto para borsası Paribu da 21. sırada gösterildi.

Sıralamada yer alan diğer yerel borsalar şöyle:

47.  Sistemkoin
75.  Vebitcoin
101. Thodex
131. Bitexlive
138. Koinim
142. Paritex
164. Coinzo
190. Bitci

CoinMarketCap, trafik faktörü ile sıralamanın işlem hacmine göre daha iyi bir sonuç vereceğini savunuyor. Daha öncesinde bu sıralama tablosu, borsaların bildirdikleri sahte hacimlerle sıklıkla manipüle ediliyordu. Bu anlamda trafiğe göre sıralama yapmak daha makul olabilir.

Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao, sıralamanın son hâlinin de henüz %100 oranında doğru olmadığını, geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Listenin güncel sürümünde ilk 5 şu şekilde:

1. Binance
2. Coinbase Pro
3. BitMEX
4. Kraken
5. Indodax

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl