Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

CMC’deki XRP piyasa değeri kafa karıştırdı: 17 milyar dolar fark

coinmarketcap

XRP araştırmacısı Leonidas Hadjiloizou, kripto para fiyat verilerinin takip edildiği en çok kullanılan platform olan CoinMarketCap’in XRP’nin dolaşımdaki adedini yanlış hesapladığı ve bu hesap sonucunda piyasa değerinin de 17 milyar dolar düşük gösterildiğini iddia etti.

Araştırmacı, haftalık olarak güncellenen Ripple’ın API’sinden 5 yıllık eski verilerin çekildiğini, bunun sonucunda XRP’nin dolaşımdaki miktarının 46 milyar yerine 35 milyar olarak sunulduğunu ifade etti. Mevcut 1.51 dolarlık fiyatla beraber bu, piyasa değerinde 17 milyar dolarlık bir eksiklik oluşturdu.

CoinMarketCap’te gösterilen XRP’nin dolaşımdaki miktarı

XRP, gösterilen 53 milyar dolarlık piyasa değeriyle yedinci sırada bulunuyor. Olması gereken rakam ise yaklaşık 70 milyar dolar ve XRP, bu piyasa değeriyle Dogecoin’in dördüncü sıradaki yerine oturuyor.

Öte yandan CoinMarketCap tarafından sunulan tarihsel piyasa verilerinde 14 Şubat 2021 tarihinde XRP’nin dolaşımdaki adedi 45 milyar olarak veriliyor.

Eksik veri, XRP yatırımcıları ve kripto para piyasasında bir kafa karışıklığı oluşturdu. Ripple’ın 11 milyar XRP yakmış olabileceği veya bir uzlaşma anlaşmasının parçası olarak 11 milyar XRP’yi arzdan çıkardığı dahi öne sürüldü. Ancak değişiklik tamamen teknik bir sebepten kaynaklanıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl