Kripto para fonlarında hacim 12 milyar dolara dayandı: 7 katına çıktı

Dijital varlık ve kripto para fonlarında geçtiğimiz hafta net 21 milyon dolarlık çıkışlar görüldü. Grayscale'in başını çektiği satışlar, BlackRock ve Fidelity tarafından dengelenirken, haftalık hacim 12 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Bu rakam 2023'teki olağan hacim seviyesinin yaklaşık 7 katına denk geliyor.

Dijital varlık ve kripto para fonları bu hafta küçük çıkışlar gördü. Net rakam 21 milyon dolardı. CoinShares şirketinin paylaştığı haftalık verilere göre Bitcoin fonlarından net 24.7 milyon dolar çıkarken, aylık net girişler ise 1 milyar 270 milyon dolar oldu.

Hacim 7 kat arttı, 11.7 milyar dolar oldu

Net çıkış rakamı küçük olsa da, hacmin büyüklüğü ise gözlerden kaçmadı. Yüksek işlem hacmi 11.7 milyar dolara kadar ulaştı. Bu rakam 2023’te görülen ortalama rakamın yaklaşık 7 katına tekabül etti. Hacmin %60’tan fazlasını ise Bitcoin fonları oluşturdu.

“Short Bitcoin”e girişler var

Çıkış rakamı Ethereum fonları için ise 13.6 milyon dolardı. 2023’ün yıldızı olan Solana fonlarından net 8.5 milyon dolar çıkarken, ETF’i geçen sene çıkarılan “short Bitcoin” fonlarına ise net 12.7 milyon dolar girdi.

En büyük çıkışlar Grayscale’den…

En büyük çıkışlar, binlerce Bitcoin’i Coinbase’e gönderen Grayscale’den olurken rakam 2.2 milyar doları buldu. BlackRock’ın iShares’i 931 milyon dolar, Fidelity’nin ETF’i ise 860 milyon dolarlık net yatırımlar aldılar ve Grayscale satışlarını az da olsa dengelemeyi başardılar.

Avrupa ve Kanada’dan çıkış, ABD’de giriş

Ülkeler bazındaki değişik rakamlar da dikkat çekti. Almanya bazlı fonalrdan 98, İsveç’ten 13, İsviçre’den 20 milyon dolar çıkarken, rakam Kanada için ise 165 milyon dolardı.

ABD merkezli fonlara ise net 263 milyon dolarlık girişler oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl