CoinTR, İngiltere Parlamentosu Tüm Partiler Parlamento Grubu’nda (APPG) ağırlandı

11 Aralık 2023 tarihinde, Birleşik Krallık Tüm Parti Parlamento Grubu’nun (APPG) daveti üzerine, Türkiye eski Maliye Bakan Yardımcısı ve CoinTR Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan Gül ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, Westminster Komite Odası’nda Birleşik Krallık Tüm Parti Parlamento Grubu (APPG) temsilcileriyle Web3 ve Merkez Bankası düzenleyici tartışma forumuna katılmak üzere Londra’ya gitti.

Tartışma forumunun ana konusu “Kripto Para, Web 3.0 ve Yapay Zeka Çağında Merkez Bankaları ve Hükümetlerin Rolü” idi. Birleşik Krallık’tan bu toplantıya katılanlar arasında Merkez Bankası ve Dijital Para Birimi Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Marcus Fysh MP, Metaverse ve Web 3.0 Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Barones Paola Uddin, Yatırım ve Ticaret Tüm Parti Parlamento Grubu Başkanı Viscount Waverley yer aldı. Türkiye’den özel konuşmacı olarak davet edilen CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Ercan Gül, panelde CoinTR’nin sektöre katkıları, Merkez Bankalarının dijital varlıklara yaklaşımı ve Web3’ün geleneksel finansa sunduğu fırsatlar için yasa koyucu ve bankaların harekete geçmesi gerektiği yönünde düşüncelerini dile getirdiler. Bunun yanı sıra CoinTR’nin yol haritası hakkında da katılımcılara bilgi aktarımında bulundular.

Eşelioğlu, dijital finansın geleneksel finansal sistemlerin temellerini hızla değiştirdiğini ve Web3’ün merkezi olmayan doğasının geleneksel finansal düzenlemeleri zorlaştırdığını belirterek, yasa koyucuların ve Merkez Bankalarının Web3’ün sunduğu fırsat ve zorlukları ele almak için aktif olarak yeni roller oynamaları gerekebileceğini ifade etti.

Eşelioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Yasa koyucular, DeFi’nin (Decentrialised Finance / Merkezi olmayan Finans) uyumlu bir şekilde geliştirilmesini sağlamak, kullanıcı varlıklarını korumak ve finansal katılım, maliyet azaltma ve yenilikçi finansal ürün ve hizmet potansiyeli dahil olmak üzere DeFi’nin potansiyel değerini ve risklerini değerlendirmek için düzenlemeler yapmalıdır. Devlet kurumları, kripto para ve uyumluluk konusunda kamu eğitimini geliştirmeli ve insanların kripto paraların değerini ve risklerini anlamalarına yardımcı olmalıdır. Merkez Bankaları DeFi’nin finansal sistem üzerindeki etkisini tam olarak anlamalı, DeFi ile uyumlu para birimi politikaları ve ödeme sistemleri oluşturmalı, bunların para arzı ve faiz oranları üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmalı ve iş birliği yoluyla DeFi protokollerinin güvenliğini artırmalıdır. Merkez Bankaları ayrıca DeFi aracılığıyla finansal ürün ve hizmetlerde inovasyonu desteklemek için finansman sağlayabilir.”

Eşelioğlu, teknolojik gelişmelerin sektörün gelişimi üzerine de düşüncelerini açıkladı:

“Yapay Zeka (AI), hem geleneksel hem de merkezi olmayan finans kurumlarının verimliliğini ve üretkenliğini artırmak, riskleri yönetmek, kayıpları azaltmak ve kullanıcı varlıklarını korumak için veri analizi ve süreç otomasyonu gibi alanlarda uygulanabilir. Güçlü bir geleneksel finans geçmişine ve önde gelen küresel teknolojiye sahip bir Türk blok zinciri teknolojisi şirketi olarak CoinTR, DeFi süreçlerini etkin bir şekilde yönetme ve düzenleyici yetenekleri geliştirme konusunda Merkez Bankalarını destekleyecek teknik yeteneklere sahiptir. CoinTR, geleneksel finansal sistemler ile kripto ekosistemi arasında bir köprü görevi görerek yasama organları ve finans kurumlarıyla yakın iş birliği içinde çalışmayı hedeflemektedir.”

Eşelioğlu ve Gül, toplantının ardından parlamentoda düzenlenen yemeğe de katıldılar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl