DeFi’nin yükselen yıldızı için çarpıcı hesap: “Gerçek değeri 40 dolar”

Bir startup kurucusu, yaptığı hesaplamaların ardından COMP token'ının gerçek değerinin 40 dolar olması gerektiğini iddia etti.

grafik-finans

Compond DeFi platformunun token’ı olan COMP, son bir haftada 172 ilâ 215 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Token 21 Haziran tarihinde 373 dolara kadar yükselmişti.

CoinDesk’in aktardığına göre, kripto para türev borsası Delta’nın CEO’su Pankaj Balani, COMP’un yüksek fiyatını bir öfori, yani coşku ve mutluluk durumu olarak nitelendirdi.

Delta Exchange analizin, piyasanın daha iyi yönetim (governance) token’ı fiyatlaması yapması için oluşturulduğunu ve bazı diğer startup’ların da COMP’un başarısını tekrar etmek istediğini açıkladı. Delta ayrıca, tipik bir “pump ve dump” döngüsünün önüne geçmek istediklerini de belirtti.

COMP çılgınlığı

Compound, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi boyunca “verim çiftçiliği” sistemini başlatarak 15 Haziran’da yönetim token’ını dağıtmaya başlamıştı. COMP, DeFi token’ları arasında en çok ilgi gören varlık olmaya devam ederken varlık, Compound ürününü kullanarak yapılan madencilikte kazanç sağlıyor.

Ancak Delta borsasının yaptığı araştırma, token’ın şu an olduğundan çok daha az bir fiyata işlem görmesi gerektiğini gösterdi. Firma, şu anki yüksek fiyatın likidite eksikliğiyle açıklanabileceğini belirtti. COMP’un yönetimini sağlayan akıllı kontrat şu anda 10 milyon token’ın varlığına izin veriyor ancak piyasadaki rakam 10 milyonun yanına bile yaklaşmıyor.

Balani bir sözcüsü aracılığıyla yaptığı yorumda, “Daha fazla arzın ortaya koyulmasıyla fiyatta bir denge sağlanacaktır ve rakamlar normale dönecektir” dedi.

CoinGecko, COMP’un sirkülasyondaki miktarını 3 milyon olarak gösteriyor. Ayrıca COMP yönetiminin tasarımı, 10 milyon token’ın yüzde 40’ını önümüzdeki 4 yılda her gün Compound kullanıcılarına dağıtmak üzere ayarlandı.

Öte yandan, Haziran ayı sonunda Andrey Belyakov, şirketin kendi platformu Opium da dahil olmak üzere COMP konusunda Medium’daki yazısında benzer bir fiyat tahmini verdi. Belyakov fiyatı 30 dolar olarak gördüğünü belirtmişti.

Belyakov yazısında, bu tahminlere dayalı bir fiyat ile Compound’dan borç almanın çok da kârlı olmayacağını, hatta sirkülasyona yeni dahil olan COMP’ların borç faiz oranında küçük de olsa bir indirim sağlayabileceğini, bunun da sağlıklı ve sürdürülebilir bir mekanizma yaratacağını belirtmişti.

Neden 40 dolar?

Delta’nın fiyat tahmini, tüm COMP’ların sirkülasyonda olduğu bir zamana göre uyarlandı. Kurucu ortak Jitender Tokas da 40 dolarlık fiyat tahminini doğrulayan analizi yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl