Compound’daki hatanın boyutu 67 milyon dolar daha büyüdü

DeFi platformu Compound'daki bir kod hatasından dolayı Cuma günü 90 milyon dolar olarak açıklanan kayıp miktarının daha da fazla olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak birkaç gündür sürekli olarak güncellemelerde bulunan Compound Labs'in kurucusu Robert Leshner'in verdiği bilgiye göre 202 bin COMP token'ı (yaklaşık 67 milyon dolar) daha risk altında.

Popüler DeFi protokolü Compound’da kod hatasından dolayı yanlışlıkla kullanıcılara dağıtılan token miktarının açıklanandan daha fazla olduğu ortaya çıktı. Compound token fiyatının da yüzde 5’ten fazla düşmesine sebep olan hatanın, Cuma günü 280 bin COMP token’a mâl olduğu belirtilmişti.

Ancak Compound Labs’in kurucusu Robert Leshner, yaptığı güncelleme ile, bir kez boşaltılan ancak bazı kullanıcıların da token’ları ger göndermesiyle yeniden doldurulan nakit havuzunda 202 bin COMP token’ının (yaklaşık 67 milyon dolar) daha tehlikede olduğunu belirtti.

“Akıllı kontrat sistemindeki en büyük kayıp”

Geliştiriciler ise bu hatanın DeFi’daki akıllı kontrat sistemlerindeki en büyük kayba yol açtığını belirtiyorlar. Twitter’da “banteg” ismini kullanan anonim Yearn geliştiricisi, “Tüm hesaplamaların ardından hatanın faturası 147 milyon dolara çıkıyor. Bu da bir akıllı kontrat sistemindeki en büyük kayba tekabül ediyor” dedi.

Merkezi olmayan kripto para borsalarından SushiSwap’ın çekirdek geliştiricisi Mudit Gupta da konuyla ilgili, “DeFi’ın gelleceği parlak ancak hala bilinmeyen bölgelerde geziyoruz. Öğrenecek çok şey var”

Ne olmuştu?

Bilindiği üzere Compound, akıllı kontratlar vasıtasıyla bir banka ya da borsa gibi çalışan merkeziyetsiz finans protokolü… Ethereum, USDT, USDC gibi token’lar kilitlenerek COMP kazanılan platformda geçen hafta oluşan hatadan dolayı milyonlarca dolar değerdeki fazladan COMP token’ları kullanıcılara dağıtılmıştı. Hatta sadece tek bir işlemde 30 milyon dolarlık COMP token alındığı da oldu.

Comptroller sözleşmesine bağlı olan nakit havuzunda sınırlı sayıda varlık olması ise kaybın çok daha büyük olmasını engellemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl