Bu şehirde çöp toplayanlar kripto para kazanacak

Arjantin'in kuzeydoğusunda yer alan Misiones eyaletinde çöp toplayanlar, çöpünü gerektiği gibi teslim edenler ve bunu işleyenler kripto para ödülü kazanacak.

Yeni bir proje, kripto para alanında yaygın olarak kullanılan “shitcoin” tabirini gerçeğe dönüştürüyor.

Decrypt’te yer alan habere göre, Arjantin Misiones Eyaleti Sanayi Bakanlığı, yakında çevre duyarlılığını artırmak amacıyla çöpleri gerektiği gibi ele alan vatandaşlarını yepyeni bir kripto para ile ödüllendirmeye başlayacak.

Programa katılmak isteyen sakinlerden sadece JellyCoin ağında bir hesap açmaları ve “üretici”, “toplayıcı” veya “işleyici” olarak kaydolmaları isteniyor. Her üreticinin attıkları ürünlerle ilgili bilgileri yüklemeleri gerekiyor. Platform, daha sonra üreticiyi plastikler, metaller ve organik atıklar gibi belirli maddeleri ayırmakla sorumlu toplayıcı ile buluşturuyor. Toplayıcı da son adımda bunları, atıkları belirlenen yerlerde işleyen işleyicilere teslim ediyor.

Her adımda yer alan kişiler, JellyCoin ile ödüllendiriliyor. Bakanlığın bu sistemde ödülü neden JellyCoin yerine Bitcoin veya diğer yerleşik kripto paralarla vermediği bilinmiyor. Ayrıca bakanlık, JellyCoin’in tam olarak ne olduğunu (sabit fiyatlı kripto para vs.) henüz açıklamış değil. Yine de bu ödül sisteminin kararlılıkla uygulanması halinde başarıya ulaşacağı ve pek çok yerel yönetime örnek olacağı öngörülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl