Copy Trading konusu: Profesyonel trader’ların işlemleri nasıl kopyalanır?

MoonXBT sponsorluğunda

Copy Trading, adından da anlaşılacağı gibi, yatırımcılara başka bir trader tarafından alınan pozisyonları tam olarak kopyalama seçeneği sunar. Bugün birçok hisse senedi ve kripto alım satım platformu, kopya alım satım seçeneği sunuyor. İşlev, bir portföyün eylemlerini diğerine etkin bir şekilde bağlar ve yatırımcıların diğerinin pozisyonlarını ve alınan diğer eylemleri kopyalamasına olanak tanır. Bir işlemi açarlar veya kapatırlarsa ve işlemden kar elde ederlerse veya zarar ederlerse işlemin yansıması size de aynı olacaktır.

Kopya alım-satım, deneyimsiz trader’lara hitap etmek için tasarlanmıştır. Süreç bir sosyal alım-satım biçimi haline geldi ve kripto alanında her geçen gün popülerlik kazanıyor. Kopya alım-satım, kullanıcıların aynı platformu kullanan diğerlerinin işlemlerini otomatik veya manuel olarak kopyalamasına olanak tanır.

Kopya alım-satım için artan taleple birlikte, kripto varlık platformları, bir sosyal ağ özelliği içerdiğinden, sürece benzersiz bir yaklaşım sunuyorlar. Platformlar kullanıcıların başarı oranlarını göstermek için çeşitli istatistiklere dayalı olarak trader’lara abone olma imkanı tanır. Her pozisyon, işlemlerin belirli detayları dahil olmak üzere izlenir (stop-loss, kısa pozisyonlar vb. dahil). Neyse ki, trader’lar normalde takip ettikleri trader’ların eylemlerine bağlı değildir, bu da onların abonelikten çıkmalarına ve istedikleri zaman bağımsız olarak ticaret yapmalarına izin verir.

Kopya alım-satımın artıları ve eksileri

Kopya alım-satım işleminin güzelliği, başka bir trader’ın becerilerinden yararlanmanıza izin vermesidir. Ancak, gecikmenin varlığı sinir bozucu olabilir. Kopya ticaretinin faydalarına ve zararlarına olduğu kadar işlevselliğine de bakacağız.

Copy Trading, 2005’ten beri var ve daha yakın zamanda kripto para topluluğu arasında kesinlikle çok fazla ivme kazandı. Otomatik anlaşmalar için tasarlanmış kopyalama algoritmaları olarak başlayan süreç, birçok modern platformda bir özellik haline geldi.

Kopya alım-satım işleminin güzelliği, başka bir trader’ın becerilerinden yararlanmanıza izin vermesidir. Kopya alım-satım işleminin faydalarına ve zararlarına olduğu kadar işlevselliğine de bakacağız.

Kopya alım-satım yaklaşımı, acemi trader’lar ve tek başına işlem yapmak için yeterince emin olmayanlar için kesinlikle yararlıdır. Kripto para piyasası hafife alınacak bir piyasa değildir ve çoğu başarılı trader uzun yıllardır sektördedir. Kopya alım-satım, üst düzey trader’ların piyasada başarı elde etmek için attıkları adımları görmenizi sağlar ve deneyiminiz yoksa, bu harika bir tecrübe fırsatıdır.

Kopya al-sat işleminin bir başka büyük avantajı da otomasyondur. Herhangi bir trader size sürecin ne kadar zaman alıcı olduğunu söyleyecektir, bu nedenle süreci otomatikleştiren benzersiz bir yazılıma sahip olmak son derece önemlidir.

Başarılı işlem, risk yönetimine bağlıdır. Yatırımcılar, kopya alım satım metodolojisini kullanarak, istatistikleri, stratejileri ve alım satımın anlamamış olabilecekleri diğer yönlerini pasif bir şekilde analiz edeceklerdir. İşlemler otomatik olduğu için bu zorunlu değildir. Ancak, trader’ların alım satım hesabını yaptığı her harekete çok dikkat etmeleri oldukça yaygındır. Unutmayın, kayıplarınızın kontrolü sizde. Sonuçlar beklediğiniz gibi değilse, buna zorunlu değilsiniz. Kopyalamak için başka bir trader’ı takip etmelisiniz.

Kopya alım-satım işleminin dezavantajları

Kopya ticaretinin bir dizi avantajı vardır, ancak bazı olumsuz yönleri de vardır. Yatırımcılar kopya al-sat işlemini ilk keşfettiklerinde, yaklaşımın parlak ve çekici yönlerini görmezden gelmek zordur. Bununla birlikte, kullandığınız platforma bağlı olarak bazıları daha belirgin olan bazı dezavantajlar da vardır.

Profesyonel trader’lar, kripto para işlemi yaparak geçimlerini sağlayacak kadar başarılı oldukları için bu şekilde adlandırılırlar. Ancak bu, şanslarının olmadığı ve bazen yanlış kararlar verdikleri anlamına gelmez. Bu nedenle, bir trader ne kadar başarılı olursa olsun, onların liderliğini takip etmeye çalışırken paranızı yitirebilirsiniz.

Bunlardan biri, başka bir hesabın işlemlerini kopyalayanların yaşadığı gecikmeden kaynaklanmaktadır. Bu genellikle işlem terimlerinde “slipaj” olarak bilinir. İşlem sırasında verilen emir fiyatı ile emir gerçekleştirme fiyatı arasındaki farka slipaj denmektedir. Kullanıcıyı olumsuz etkileyebilecek slipaj çeşitleri olduğu gibi olumlu etki yapabilecek bir türü de vardır. Bu nedenle, bir kopya trader hesabı ararken, mümkünse, ticaret başına ortalama slipajı dikkate almaya değer.

Bazen, ticaret platformları, diğer broker’ların eylemleri üzerinde işlemleri yürüten kişiler için yararlı olan ortalama slipajı görüntüler.

Zaman gecikmesi, bir ticaret platformundan diğerine önemli ölçüde değişebilen başka bir sorundur. Örneğin, kopya işlem portföyleri sunan PrimeXBT ve eToro’yu ele alalım. Bu hesaplar son derece popülerdir ve birinci sınıf kopya alım satım hizmetleri sunar, ancak bu borsalardaki kopya işlem gecikmesi, ihmal edilebilir düzeyde gecikmeye sahip olan MoonXBT ile karşılaştırılamaz.

MoonXBT’de kopya alım-satım işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Kopya al-sat işlemi söz konusu olduğunda, çoğu çevrim içi ticaret platformu, işlevi doğrudan web sitesi veya uygulamadan tanıtacaktır. Örneğin, MoonXBT gibi büyük çevrim içi kripto alım satım platformları, ana sayfasının üst kısmındaki bir sekmeden kopya alım satımını teşvik eder.

Oradan, kullanıcılara çeşitli mevcut kopya alım satım hesaplarını daraltmalarına yardımcı olmak için çeşitli filtreleme seçenekleri sunulacaktır. Bu seçenekler, stil, toplam ROR (Getiri Oranı) ve işlem günleri gibi pariteleri içerir.

En önemli kriterlerden biri, yüksek/düşük kaldıraç, uzun/kısa vadeli ve küçük/büyük marj olarak ayrılabilen stildir.

Bu tür seçenekler, yatırımcıların çalışmak istedikleri portföy türünü hızlı bir şekilde bulmalarına olanak tanır. ROR için, trader’lar %30’dan az, %30-60’tan ve %60’tan fazla arasından seçim yapabilir. Son olarak, belirli bir zaman dilimine bölünebilen işlem günleri, genel olarak seçenekler 30 günden az, 30-60 gün ve 30 günden fazladır.

Filtreden, en iyi değişim platformları filtrelenmiş bir ticaret hesapları listesi sağlayacaktır. Her hesap daha sonra 30 gün boyunca ROR yüzdesi, toplam ROR yüzdesi, kazanma yüzdesi ve son olarak hesapta tamamlanan toplam işlemlerle ilgili ayrıntıları gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken tek şey, hesabı takip eden kişi sayısıdır, çünkü genellikle hesap başına sınırlı sayıda kopya vardır.

Kopya Alım Satım sırasında slipaj genellikle yaygın bir durumdur. Ancak, MoonXBT işlemleri gecikme olmaksızın aynı fiyattan kopyaladığı için, MoonXBT ile Kopyalama İşlemi yapan yatırımcıların olumsuz slipaj konusunda endişelenmelerine gerek yoktur.

Copy trading’in yanı sıra pek çok bonus ödülünden de faydalanmak için, MoonXBT topluluğuna katılın!

Telegram: https://t.me/Moonxbt_TR
Twitter: https://twitter.com/MoonXBT_TR
Facebook: https://www.facebook.com/MoonXBT/
YouTube: https://bit.ly/2ZE5V6J

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğabilecek riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl