Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific’e 72 milyon $’lık büyük teklif

Özellikle Terra LUNA çöküşünden sonra büyük krize giren ve Haziran ayında 7 binden fazla Bitcoin satarak bugüne kadar neredeyse tüm BTC'lerini tüketen Core Scientific'e krizin ortasında can suyu olabilecek harika bir teklif sunuldu. Teklif konusunda şirket hala cevap vermezken, hisseler ise 2 günde %200'den fazla artış yaşadı.

İflasın eşiğindeki Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific’e, borçlu olduğu yatırımcılardan B. Riley Financial firması önemli bir teklif sundu. Teklife göre, B. Riley Financial, belli şartlar doğrultusunda Core Scientific’e 72 milyon dolarlık ve ödemesi 2 yıla yayılacak bir kredi daha sağlayacak.

Bitcoin 18 bin 500 üzerine çıkana kadar durduracaklar

Bilindiği üzere Core Scientific çok agresif bir büyüme stratejisi uygulamış ve büyük borç altına girmişti. B. Riley Financial’ın yeni teklifine göre, madencilik şirketi Bitcoin fiyatı 18 bin 500 doların üzerine çıkana kadar, 300 milyon dolarlık ekipman kredisi ödemelerini durduracak. Alacaklılara ödemeler daha sonra B Riley tarafından kademeli olarak yapılacak.

“9618 Bitcoin’in satılmasıyla sonuçlanmıştır”

B Riley şirketinden konuyla ilgili yapılan bir açıklamada ise iflasın, yatırımcılar açısından iyi sonuçlar doğurmayacağı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“İflas gerekli değil ve yatırımcıların taleplerine cevap vermeyecek. Hissedarların ellerindeki değerlerin yok olmasına sebep olacaktır. Ayrıca şu anda iflas bir zorunluluk da değildir. Core Scientific’in şu an yaşadığı sorunlar şirketin kendi içinde yarattığı sorunlardır. Dolayısıyla şeffaf bir tartışma ve alacaklılar ile hisse sahipleri arasındaki samimiyetle buişler çözülebilir. Borçlar, Bitcoin satmadan büyüme politikasının sonucunda oluşmuştur. Fiyat düşüşü ihtimaline karşı önlem alınmaması, Nisan 2022’de elimizde bulunan ve o dönem değeri 362 milyon dolar olan 9618 Bitcoin’in satılmasıyla sonuçlanmıştır”

Hisselerde büyük artış

Aylardır düşen ve ATL seviyelerine gerileyen Core Scientific hisseleri ise bu haberle birlikte büyük yükseliş yaşadı. 14 Aralık günü 0.15 dolarda olan CORZ hisseleri şu anda ise 0.39 dolardan işlem görüyor. Hisse değeri dün 0.45 dolara kadar çıktı.

Core Scientific şirketinden ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ve şirketin teklife nasıl cevap verdiği hala bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl