İflastan kurtulan Bitcoin madencisi Core Scientific: ABD’nin en büyüğü olduk

2022 yılındaki kripto krizlerinde zor günler geçiren ve iflas başvurusu yapan Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific, X hesabından yaptığı açıklamada geçen sene çıkarılan 800 milyon dolar değerde Bitcoin ile ABD'nin en büyüğü olduğunu iddia etti. Borsa son olarak Nasdaq borsasına da geri dönmüş ve hisseler işleme açılmıştı.

Büyük madencilik şirketlerinden biri olmasına rağmen 2022’de önce Terra LUNA, daha sonra da FTX krizlerinden ciddi şekilde olumsuz etkilenen Core Scientific 2023 yılında şirketin 13 bin 762 adet, müşteri makinelerinin ise 5510 adet BTC çıkardığını belirtti.

Toplamda 19 bin 274 BTC çıkardığını belirten şirket, bu anlamda ABD’nin 2023’te en büyüğü olduğunu duyurdu. Çıkarılan BTC’lerin şu anki toplam değeri ise yaklaşık 815 milyon dolar civarında bulunuyor. Core Scientific ayrıca hem şirketin sahibi olduğu hem de başkaları adına çalıştırılan toplamda 209 bin madencilik makinesi bulunduğunu da belirtti.

Şirket, Bitcoin fiyatının 20 bin dolar altına indiği “kripto kışı”nda iflas başvurusunda bulunmuş ve 2023’ün haziran ayında da iflas mahkemesinin verdiği kararla faaliyetlerine bu iflas planı çerçevesinde devam etmişti. Bu tarz planlar, hissedarlara ödeme yapılmadan şirketlerin faaliyetlerine devam etmesine izin veriyor.

Madencilik şirketi aralık ayında da (2023) iflas planından çıktığını duyurmuş ve 27 Ocak günü de Nasdaq borsasına geri dönmüştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl