Cosmos tabanlı Osmosis, kilitli varlık değerinde 1 milyar doları aştı

Cosmos ağındaki ilk merkeziyetsiz borsa olan Osmosis, kilitli toplam değerde (TVL) 1 milyar doları aştı. İşlem hacimleri ise 95 milyon doları geçerken, platformun kendi token'larının fiyatları da tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi.

2020’nin yaz aylarında başlayan DeFi çılgınlığı yaklaşık 1,5 senede protokollerdeki toplam kilitli varlığın 250 milyar doların üzerine çıkmasını sağlarken, Ethereum dışındaki blok zincirlerinde de bu rakamların ciddi şekilde arttığı görülüyor.

Cosmos tabanlı Osmosis’te bu rakam 1 milyar doları aşarken, Osmosis borsasının kendi token’ı olan OSMO, son 24 saatte %13 yükselerek 7.78 dolara çıktı. Token’ın son ATH’si Kasım ayında 6.80 dolardı. Bilindiği üzere OSMO yatırımcıları tuttukları token’ları stake edip kazanç elde edip ödül kazanabiliyorlar ve protokolün yönetilşim mekanizmasında karar sahibi olabiliyorlar.

Ethereum’a ilgi azalınca…

Son dönemde Ethereum’daki işlem ücretlerinin çok yüksek seviyelere gelmesi ve sürelerin de uzaması üzerine kullanıcılar diğer blok zincirlerine geçiş yapmaya başlamışlardı. İşte Osmosis de bu dönemde ilgi odağı olan token’lar arasına katıldı. Temmuz ayında günlük ortalama işlem hacmi 4.1 milyon olan token’da bu rakam Aralık ayında ise 46.6 milyona fırladı.

Kullanıcılar arasındaki işlemlerin bir aracı tarafından yapılması yerine Osmosis bu işi akıllı kontratlar vasıtasıyla icra ediyor. Ancak son dönemde fiyatındaki artış ise gelecekle ilgili hedefleri dolayısıyla oldu. Çünkü merkeziyetsiz borsa, Ethereum gibi diğer blok zincirleri ve Zincirler Arası İletişim (IBC) protokolü ile uyumlu olan blok zincirlerine açılmayı plânlıyor.

OSMO fiyatı rekor kırdı

Osmosis’in kilitli varlık değerinde 1 milyar doları geçmesiyle birlikte OSMO token’ının fiyatı da rekor kırdı. Aralık ayı ortalarından bu yana bir yükseliş trendinde olan token, bugün 8 doları da geride bıraktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl