Credit Suisse’ten sonra sırada Deutsche Bank mı var? Hisselerde büyük düşüş

1.4 trilyon dolar değerde olan ve Almanya'nın en büyük bankası konumundaki Deutsche Bank'ın hisselerinde 2 gündür görülen düşüşler devam ediyor. Bugün de yüzde 9'luk düşüş görülen bankanın hisselerinde son 1 aydaki düşüş oranı ise %24 oldu.

ABD’de 2 hafta önce başlayan ve kripto para şirketleriyle de çalışan 3 bankanın iflasıyla sonuçlanan bankacılık krizinin etkileri Avrupa’da da görülüyor. İsviçre ve dünyanın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse’in el değiştirmesine neden olan olayların şimdi de bir başka dev banka Deutsche Bank’a sıçramasından korkuluyor.

CDS yükselişi günlük bazda rekor kırdı

Sadece bugün %9 düşen hisseler, 3 gün üst üste kayıplarına devam etmiş oldu. Bankanın kredi risk primi (CDS), bir gün önce 142 puan olurken, şu anda ise 190’a ulaştı. Bu yükseliş ayrıca banka tarihinin bir günde gördüğü en yüksek CDS artışı olarak da kayda geçti.

2022 yılında 6 milyar dolar kâr açıklayan Deutsche Bank’ın yönetimi altında da yaklaşık 900 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

Uzmanlar Fed’in parasal sıkılaşma ve faiz artırım politikalarının çok sert ilerlemesi sonucunda böyle bir krizin yaşandığını ve artık bu faiz artırımlarından sona gelindiğini iddia ediyorlar.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Merkez Bankası da (ECB), 50 baz puan faiz artırarak, rakamı 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarmıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl