Credit Suisse hisseleri kapanışta yüzde 24 düşerek rekor kırdı

İsviçreli banka Credit Suisse'in hisseleri, en büyük hissedarı olan Saudi National Bank başkanının daha fazla mali destek sağlayamayacağı söylemesinin ardından yüzde 24’ten fazla değer kaybederek bir günde kaydedilen en büyük düşüşü yaşadı.

Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından geçtiğimiz hafta düşüşe geçen bankacılık hisselerindeki istikrar işaretleri, Credit Suisse hisselerinin yeni rekor düşük seviyelere gerilemesiyle kısa süre içinde yerini yeni satışlara bıraktı.

Credit Suisse CEO’su Ulrich Koerner, güven sağlamak adına bankanın likidite tabanının güçlü kaldığını ve tüm yasal gerekliliklerin oldukça üzerinde olduğunu söyledi. Koerner hafta başında Credit Suisse’in likidite karşılama oranının bu yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 150 olduğunu söylemişti.

Dördüncü çeyrekte dev bankadan 120 milyar dolarlık müşteri çıkışı gerçekleşti

İsviçreli kredi kuruluşu, salı günü 2022 yıllık raporunu yayımlarken finansal raporlama üzerindeki kontrollerinde “ciddi kusurlar” ortaya çıkardığını ve müşteri kaybını henüz durdurmadığını belirtti.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası, dördüncü çeyrekte müşteri çıkışlarının 110 milyar İsviçre Frangı’nın (120 milyar dolar) üzerine çıktığını görmüştü.

Bloomberg’ün bildirdiğine göre, İsviçreli kredi kuruluşu Credit Suisse Group AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Axel Lehmann, yatırımcıların ve müşterilerin güvenini sarsan banka için devlet yardımının “söz konusu olmadığını” söyledi.

Suudi Arabistan’da düzenlenen Finans Sektörü Konferansı’nda konuşan Lehmann, Credit Suisse’in sorunlarını, bankaların farklı şekilde düzenlendiğinden dolayı Silicon Valley Bank’ın son çöküşüyle karşılaştırmanın doğru olmayacağını belirtti.

Credit Suisse Group AG hisseleri, bankanın en büyük hissedarının herhangi bir ek desteği reddetmesinin ardından düştü ve tahvillerini temerrüde karşı sigortalamanın maliyeti sıkıntılı bir seviyeye yaklaştı.

ABD Hazine Bakanlığı Credit Suisse için harekete geçti

Öte yandan Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberinde, ABD Hazine Bakanlığı’nın, ABD bankalarının, hisselerinin rekor düşük seviyeye gerilemesinin ardından Credit Suisse’le olan ilişkisini gözden geçirdiğini bildirdi.

Haberde, Hazine yetkililerinin Fed ve Avrupalı düzenleyicilerle de yakın bir şekilde çalıştığı belirtildi.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl