Credit Suisse iddiası panik yarattı: Neler konuşuluyor?

İsviçre'nin en büyük yatırım bankası olan Credit Suisse'in hisselerinde büyük düşüş yaşanması ve CDS priminin son 10 yılın rekorunu kırması, finans piyasalarında küçük çaplı bir "Ne oluyor?" paniğine yol açtı. Benzer durumun Alman devi Deutsche Bank için de yaşanması, "Yeni bir Lehman Brothers olayı mı yaşanacak?" sorularının sorulmasına neden oluyor. Fed'in bugünkü kapalı oturum toplantısındaki maddelerden biri de bu iki bankanın son durumu olacak.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan İsviçreli Credit Suisse ve Alman Deutsche Bank hisselerindeki büyük düşüş, finans çevrelerinde endişeyle takip ediliyor. İddialar, iki bankanın durumunun 2008-2009 finansal krizinden de kötü durumda olduğu yönündeyken, Financial Times’dan ise önemli bir iddia geldi.

CDS son 10 yılın rekorunu kırdı

Özellikle İsviçreli bankacılık devi için birkaç aydır çeşitli iddialar ortaya atılıyordu ancak hisse senedi değerlerinin ciddi şekilde düşmesi ve dedikoduları ve endişeri artırdı. Credit Suisse’in 5 yıllık CDS’i (Credit default swap – Kredi risk primi) Cuma günü 6 baz puan yükseldi ve 247 oldu. Bu rakam son 10 yılın da en yükseği konumunda… Bankanın CDS primi seneye 57 baz puan ile başlamıştı.

“Yöneticiler hafta sonu müşterileri ikna etmeye çalıştı”

Financial Times da, önemli bir iddia ortaya attı ve Credit Suisse yöneticilerinin, hafta sonunu müşterilerine bir kriz olmadığını açıklayarak geçirdiklerini belirtti. Gazeteye konuşan ve ismi açıklanmayan bir yönetici ise bankanın daha fazla sermaye toplamak için müşterilerle temasa geçtiği iddialarını yalanladı.

CEO çalışanlara güven verdi

Öte yandan haber ajansı Reuters de konuyla ilgili önemli bir bilgi verdi ve banka CEO’su Ulrich Koerner’ın çalışanlara bankanın sermaye gücünün ve likiditesinin sağlam olduğunu belirttiğini aktardı. Koerner ayrıca çalışanalra, “Bu bizim için çok kritik bir süreç, daha sağlam bir gelecek için şu an banka olarak yeniden yapılanma dönemindeyiz” dedi. Reuters CEO tarafından çalışanlarla paylaşılan notu da gördüğünü belirtti.

Yeni bir Lehman Brothers vakası mı?

Dünya medyası ise gelişmeleri daha çok 2008 krizinde iflas eden Lehman Brothers vakasıyla ilişkilendirdi. Bilindiği üzere 1800’lü yıllarda kurulan ve iflas ettiği 2008 yılında dünyanın en büyük 4. yatırım bankası konumundaki Lehman Brothers’ın batması diğer finans kurumların da olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmuştu. “2008 krizinin tetikleyicisi” olarak görülen bu iflasın öncesinde bankanın dünya çapında 25 binden fazla çalışanı bulunuyordu.

Fed toplantısının da konusu…

Uzmanlar, hem Credit Suisse hem de Deutsche Bank’ın, Lehman Brothers seviyesinde olduklarını belirtirlerken, ABD Merkez Bankası’nın da (Fed) bugün yapacağı kapalı toplantıdaki önemli gündem maddelerinden birinin bu iki bankanın son durumu olacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz sene 22 milyar dolarlık piyasa değeri olan Credit Suise için bu rakam şu anda 10 milyar dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl