Credit Suisse son bağımsız toplantısını bugün yapıyor: “Kurtaramadım, üzgünüm”

ABD'de başlayan bankacılık krizinin en büyük etkilerinden birinin görüldüğü Credit Suisse'te 167 yıl sonra bir ilk yaşanıyor ve hissedarlar toplantısı bağımsız bir şirket çatısı altında bugün son kez icra ediliyor. Sabah saatlerinde başlayan toplantıdan gelen ilk haberler yönetim kurulu başkanı Lehmann'ın özür dilediği ve üzgün olduğunu söylediği yönünde...

İsviçre’nin ve dünyanın en büyük bankalarından biri olan, aynı zamanda değerinin altında bir fiyatla satılan Credit Suisse’te hissedarlar toplantısı bağımsız bir şirket çatısı altında bugün son kez düzenleniyor.

Bilindiği üzere şirket, ABD’deki bankacılık krizinin etkileriyle “banka kaçışı” olayı yaşamış ve İsviçre devletinin müdahalesiyle, hissedarlar baypas edilerek rakip banka olan UBS’e satılmıştı. Satışın gerçekleşmesi İsviçre halkından özel sektöre kadar birçok kişi ve kurumdan büyük tepki çekmiş, hem UBS hem de Credit Suisse, satışın açıklanmasından sonra büyük işten çıkarma adımları duyurmuştu.

YK başkanı Lehmann sosyal medyayı sorumlu tuttu

Şirketin yönetim kurulu başkanı Axel Lehmann’ın ise toplantıda söz aldıktan sonra, “Çok üzgünüm. Özür dilerim. Bankayı kurtaramadım. İşleri düzeltecek bir plan yapmak için bile zaman olmadı. Sosyal medya ve dijitalleşme korkunun çok hızlı yayılmasına yol açtı” dedi.

“En hassas dönemimizde zarar gördük”

Bankadan da bir resmi açıklama yapıldı ve “Banka kaçışı ve korku iklimi, bankamızın en hassas olduğu dönemde bize büyük darbe vurmuştur” denildi.

Norveç Varlık Fonu bile tepki gösterdi

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen ve Credit Suisse’in de en büyük yatırımcılarından olan Norveç Varlık Fonu da, yönetim kurulu başkanı Axel Lehmann ile CEO Ulrich Koerner’in yanı sıra 6 yöneticinin daha bir daha seçilmemesi yönünde tavır alacağını resmen ve kamuya açık şekilde duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl