Crema Finance hacker’ı 7.6 milyon $’lık kriptoları geri gönderdi

Pazar günü bir "flaş kredi" açığıyla hack'lenen likidite protokolü Crema Finance, hacker ile anlaşma sağladı ve çalınan kripto paraları geri aldı. Yapılan anlaşma gereğince, 45 bin 455 SOL hacker'da kalacak.

Solana üzerinde çalışan bir likidite protokolü olan Crema Finance, Pazar günü flaş kredi tarzo bir hack olayında kaybettiği kripto paraları geri aldı. Crema Finance’ten yapılan açıklamaya göre hacker ile anlaşma sağlandı ve çalınan kripto paralar geri alındı.

Hack sonucunda Crema Finance’in kayıpları toplamda 9 milyon doları bulmuştuç 69 bin 422 SOL ve 6 milyon 500 bin dolar USDC protokolden çalınmıştı. Yapılan açıklamada, uzun görüşmeler sonucunda hacker’ın 6 bin 64 ETH ile 23 bin 967 SOL’den oluşan kripto paraları geri gönderdiği belirtildi. Dolayısıyla toplamda 7.6 milyon dolardan fazla değerde olan kripto paralar tekrardan protokole geri dönmüş oldu.

Ödül aldı, unvanı kaptı!

Anlaşma gereğince hacker’a “ödül” de verildi ve 45 bin 455 SOL (yaklaşık 1.6 milyon dolar) bu kişiye bırakıldı. Crema Finance ekibi ayrıca hacker’a “white hat” yani “beyaz şapkalı hacker” unvanı da verdi. Bu unvan “iyi niyetli hacker’lar” için kullanılıyor. Bilindiği üzere bazı hacker’lar sadece uyarı amacıyla protokol ya da platformları hack’leyerek, sistemdeki açıkları ekiplere gösteriyorlar. Bu tarz hacker’lar genelde ödül olarak çok az miktarda parayı kabul ediyorlar.

Pazar günü yaşanan hack olayının ardından Crema Finance ekibi, hacker’a zincir üstü bir mesaj yollamış ve ödül teklif etmişti. Hacker da bu mesajı görmüş ve, “Crema ekibi, bana ulaşmaya çalıştığınızı görüyorum. O zaman haydi konuşalım” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl