Crypterium için 6 soru: Başarılı bir ICO özeti

Crypterium'un dört kurucu ortağı ile buluştuk ve onlara son zamanlarda hard cap'e ulaşan ICO'larıyla ilgili altı soru sorduk.

Crypterium’un dört kurucu ortağı ile buluştuk -Gleb Markov, Steven Polyak, Vladimir Gorbunov, Austin Kimm- ve onlara son zamanlarda hard cap’e* ulaşan ICO’larıyla ilgili altı soru sorduk.

Crypterium’un başarılı ICO’sundan aldığı 3 büyük çıkarım nedir?

Austin Kimm – Birincisi etkileşime geçebildiğimiz topluluğun boyutudur. Takipçi kitlesi açısından belki de en başarılı ICO olduğumuza inanıyoruz. Bundan sadece token alıcılarını kastetmiyoruz, aynı zamanda web sitesine kayıt olan insanlar, sohbet odasından insanlar v.b. Bir konferansta benimle bir araya gelmek için 200 insan sıraya girmişti, çünkü ICO’ya üye oldular ya da Crypterium’u duydular ve daha fazlasını öğrenmek istediler. Ben en büyük başarımızın yalnızca uzmanların değil kriptoya giren bütün bir ordunun hayal gücünü yakalamak oldu.

İkinci şey, inanılmaz derecede yetenekli bir grupla tanışmamız gerekiyor. Net bir vizyonumuz vardı; dört kişilik bir ekiptik ve birkaç kişi daha, ve ICO süreci boyunca tüm bu insanlar -bankaların CEO’ları, borsaların CEO’ları, stratejik danışmanlar, çok sayıda farklı kişi- bizimle temasa geçerek sorular sordu, ve bu daha net bir vizyon ortaya koymamıza yardımcı oldu. Her biri ortalama 650$’lık alım yapan ve 50 milyon Dolar tahsil ettiğimiz 72 bin token alıcısına sahibiz.

Steven Polyak – Bana göre bu ICO’nun başlıca başarısı modeliydi; işletme durumu, ürün ve token’in üründe nasıl yer aldığı. Mantıklıydı, netti ve bunların çok önemi olduğunu düşünüyorum. İkinci numara, pazarlama -harika bir pazarlama yaptık!- üç numara, danışmanlarla iletişim kurma, sorun çözme ve birbirine yakın profesyoneller ağını geliştirme yeteneği, bu da daha fazla ilgi çekmemizi sağladı.

Gleb Markov

1- Hard cap’e hızla ulaşarak ICO’yu erken bitirdik ve bundan çok memnunuz.

2- Çok popüler bir ICO haline geldik. Ortalama token satışının 4 ila 6 bin alıcısı vardır ama biz 150’den fazla ülkeden 60 bin alıcının yanı sıra 300 bin de hesap kaydı aldık. Telegram üzerinde 30 binden fazla katılımcımız var.

3- Üçüncüsü, token alıcılarımızın yapısı. ICO’ların çoğunun aksine herhangi bir büyük kontrol yoktu; 200-300$’lık alım yapan alıcılarımız var ve bu bence iyi bir şey: Bu bize destek olan sıradan insanlara sahip olduğumuz anlamına geliyor ve hiç kimse token’in fiyatını ikincil piyasada yukarı veya aşağı doğru kontorl edemeyecek.

Vladimir Gorbunov – Dünyadaki token alıcılarının sayısına göre bir numarayız. 300 bin kişilik topluluğun muazzam bir desteğini aldık.

Bu ICO’da sizin için herhangi bir sürpriz var mıydı?

Austin Kimm – En önemli sürpriz kitle ile nasıl bağlantı kurduğumuzdu. Genellikle kripto para birimini arkadaşlarıma ve aileme açıklamayı denediğimde bu genellikle zor oluyor ve insanlar boş boş bakıyor. ICO sayesinde çok basit bir mesaj ileri sürdük: kripto para birimini başka bir para birimini harcadığınız gibi harcayabildiğinizi düşünün. Herhangi bir insanın kolaylıkla anlayabilmesi için bilgileri küçük parçalara ayırdık. Benim için en büyük sürpriz tepkiydi. Başlangıçta 2-3 bin uzmanın token’lerimizi alacağını düşündüm, ancak platformumuza 300 bin kişi kaydoldu. Ayrıca Vladimir’in videosu Youtube’da 4.7 milyon kere izlendi -Justin Bieber tipi seviyeler.

Vladimir Gorbunov – Hedefimize ulaşmada büyük yardımı olan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin büyümesini görmek hoş bir sürpriz oldu. Başka bir sürpriz ise 10 milyondan fazla toplanan ICO’lar arasına girmemizle insanlar bizi konuşmaya, her türlü olumsuz yorumu yazmaya başladı – tamamen saçmalık! Ancak en büyük sürpriz yeni yıla doğru hard cap’in yüzde 35’ini topladığımız gerçek bir çılgınlığın başlamış olmasıydı.

Gleb Markov – Benim için yukarıda söylediğim her şey sürpriz oldu: hard cap’e ulaşmış olduğumuz gerçeği… Aynı zamanda çok sayıda alıcıya sahip olmakla birlikte istatistiksel olarak diğer tüm ICO’lardan farklı olmamız da bir sürprizdi. Çoğu token satışında standart senaryo, ilk birkaç günde çok sayıda satış olması ve ardından satışların oldukça azalmasıdır. Bizse günde 1 milyon Dolar topluyorduk ve bazı son günlerde elde ettiğimiz satış rakamlar, ilk günlerin üzerindeydi.

ICO sürecinde mücadele etmek zorunda olduğunuz temel zorluklar neydi?

Vladimir Gorbunov – ICO’ya hazırlanmak karmaşık bir süreç, çünkü seçimlere hazırlanmak gibi belirli bir tarihe ertelenemeyecek kadar büyük bir çalışma var. Hepsini o tarihe kadar tamamlamak zorundasyın. Ayrıca topluluğun projeye nasıl tepki vereceği de kesin olarak bilinmiyor. Böyle bir psikolojik baskı, sürekli gerginlik, sinir atakları, kazalar… Hepsi yaşadığımız temel zorluklardı.

Steven Polyak – Bence yaşadığımız en büyük zorluk kurumsal yatırımcıları cezbetmekti. Kolay bir başlangıç değildi ancak daha fazla ilgi çekmeye başladıkça kolaylaştı.

Austin Kimm – Yaşadığımız en büyük problem, potansiyel token alıclarının sayısı ve token’lerin dağılımı ile baş etme konusunda platform hızıydı, çünkü ilgi çok yüksekti. Başa çıkmakta zorlandığımız en zor şeylerden biri de hacimdi, çünkü daha önce kimse bu seviyeyi görmedi. Şimdi yetersiz sorgu işleme hızı konusunda biraz eleştiri alıyoruz.

Gleb Markov – Size yardım etmek isteyen, önce parayı alan ve sonra ortadan kaybolan, ya da söz verdiği şeyi yapamayan ama paranızı geri vermek istemeyen çok sayıda şirket var.

Hard cap’e ulaşmada size en çok ne yardım etti?

Vladimir Gorbunov – Birincisi ürünün doğru konumlandırılması; Financial Times bile JP Morgan’a fırsatlarını kaçırdıklarını ima ettiğimizi söyledi. İkincisi, ürünün ideolojisidir, çünkü gelecekte kriptobanklar çok önemli olabilir. Üçüncüsü de elbette güçlü danışmanlar ve güçlü bir ekipti.

Austin Kimm – Gerçekten inanılmaz bir pazarlama yaptığımızı düşünüyorum. Fantastik kalabalık pazarlama tarafından desteklenen çok basit bir mesaja sahiptik. Nihai başarı faktörü, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yükselişiyle aynı zamana denk gelmesi ve insanların ve bu mesajı satın almasıydı. İyi olduğumuza inandığımız diğer şey, kripto işletmelerini çeşitlendirmek isteyen insanlar aramaktı, çünkü biz bir kripto bankasıyız.

Gleb Markov – İki şey; Yüksek seviyeden başlayan ve her gün yüksek kalan token satış hacmi. Ayrıca Bitcoin fiyatının yükselmesi: Token’leri Bitcoin ile sattık ama fiyatı Dolar’a sabitledik.

2018 için planlarınız neler? Önümüzdeki birkaç ay içinde hangi adımları atacaksınız?

Steven Polyak – Bence bu yılın ana planı ürün ve ürünün geliştirilmesi, aynı zamanda üründen elde edilen gelir kazancı.

Austin Kimm – İlk adım, önceliklerimizi yeniden şekillendirmek ve bir yol haritası hazırlamak. Hepimiz stratejik oyuncular ve danışmanlarla Şubat ayının başında Singapur’da toplanıyoruz ve önceliklerimizi gözden geçireceğiz. İlk çeyreğin sonunda veya ikinci çeyreğin başında ürünü çıkarmayı düşünüyoruz. Bunların dışında her şey hala tartışılıyor; dediğim gibi hepsi için bir karar vermek adına Singapur’da buluşacağız.

Gleb Markov – Uygulama 2018 yılının ilk yarısında ortaya çıkacak ve diğer 2018 planlarımız bundan sonraki beş ila on yıl için aynı: Hedef kitlemizin ihtiyacı olan blok zincirini yaratmak ve ölçeklendirmek, piyasada talep edilen ve kripto para ile ilişkili olan fintech ürünler. Açıkçası hem ödeme yapanların hem de ödeme alan perakende satış mağazalarının bir kısmının buna ihtiyacı var. Bu altyapı çözümünü sunmak zorundayız. Bunu biz yapamazsak başka kim yapabilir? 10 yılı aşkın kanıtlanmış tecrübeye sahip uzmanlarız ve bizim için herkesin kullanacağı bir çözüm sunmak bir onur olacak. Kriptobanklar arasında mutlak lider olmayı istiyoruz.

Vladimir Gorbunov – Uygulamamız çok yakın gelecekte çıkacak. Şu an ana zorluklardan biri uluslararası bir takım kurmak. Londra ve Singapur’da ofis açıyoruz, birkaç bölüme daha sahip olacağız. İkinci şey borsalarla çalışmak; Umuyoruz ki yakında en iyi borsaların bazılarında listeleneceğiz ve bunun üzerine çalışıyoruz. Bir diğer ana görev ise ürünü sadece uygulama ile değil bir ödeme ekosistemi oluşturarak şekillendirmektir.

2018’de ICO yapacak şirketlere vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

ICO’ya para toplamanın kolay bir yolu olara bakmayın; bir ICO’dan önce bile projenizi başlatmaya hazır olmalısınız. Bazı insanların bu tavsiyeye kulak vermeyeceğini ve bazı yararsız, muhtemelen yasa dışı bir fikir bulmaya çalışacaklarını biliyorum. Günde 100 ICO’nun piyasaya çıktığını ve rekabetin çok fazla olduğunu unutmayın. İnsanlar zaten pişmiş durumda ve aptal değiller – bu nedenle amaca ulaşmak o kadar kolay değil.

Austin Kimm – İnsanların anlaması için bence işe yarar token’ininizin yapısını kolaylaştırmak öndemlidir. Bazen danışmanlık yapmamı isteyen projelerin White Paper’larını okuyorum ve insanların neden bu token’lere sahip olmak isteyecekleri konusunda emin olamıyorum. Pazarlamaya başlamadan önce token ekonomisinin gerçekten çalıştığından emin olun; biz başlamadan önce ayrıntılı olarak token’imizin çekirdek ekonomisi üzerine çalıştık. İnsanlar token’inizi satın almaktan nasıl fayda sağlayacaklarını görmek zorundalar.

Steven Polyak – Bence iyi hukuki tavsiyeler almak çok önemli ve ICOBox bize bu konuda çok yardımcı oldu. Bence hukuki konular özellikle 2018’de temel önem taşıyor.

Vladimir Gorbunov – Yalnızca kendinize güvenin ve başkasının yardımına güvenmeyin. Başarının tek bir tarifi yoktur; daima bir karışımdır – doğru pazarlama, doğru zamanda doğru fikir alma. Yeni projeden korkmayın. Doğru çaba ve doğru öngörüyle işe yarayabilir!

*Hard cap: Projenin hedeflediği maximum yatırım miktarı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl