Crypto.com borsası hack raporunu yayımladı: 443 BTC, 4,836 ETH çalındı

En büyük kripto para borsalarından biri olan ve 17 Ocak gününde platformdan önemli miktarda kripto para çalınan Crypto.com borsası konuyla ilgili resmi raporunu yayımladı. Borsanın verdiği bilgiye göre 483 kullanıcı bu durumdan etkilenirken, bu kişilere geri ödeme yapıldı. Borsa ayrıca yeni bir koruma programı da başlatarak, benzer bir olayın yaşanması durumunda kullanıcıların 250 bin dolara kadar olan kayıplarının da karşılanacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde önemli bir hack saldırısına uğrayan Crypto.com borsası konuyla ilgili sonuç raporunu yayımladı. Borsa hiçbir kullanıcısının zarara uğramadığını ve saldırıdan etkilenen 483 kişiye de geri ödemelerin anında yapıldığını belirtirken, 443.93 BTC, 4,836.26 ETH ve 66 bin dolar değerinde diğer kripto paraların çalındığını duyurdu.

17 Ocak günü TSİ 15:46’da meydana gelen olayda bazı kullanıcıların hesaplarından 2 faktörlü doğrulama sistemi kullanılmadan bazı çekim onayları verildiği belirtilirken, yapılan kısa süreli araştırma sonucunda yetkisiz bazı hareketlilikler tespit edildiği ve çekim işlemlerinin durdurulduğu yazıldı. Borsa güvenlik sistemlerini değiştirdikten sonra ise 18 Ocak’ta TSİ 20:46’da yeniden çekim işlemlerini başlattı.

Hesap koruma programı başlatıldı

Borsa benzer bir olayın bir kez daha yaşanmaması adına yeni bir program başlattığını da açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Crypto.com, Dünya Çapında Hesap Koruma Programı’nı (WAPP) başlatmıştır. WAPP, Crypto.com uygulamasında ve Crypto.com borsası sitesi için ek koruma ve güvenlik sunar ve bu tür bir olayın yaşanması durumunda da 250 bin dolara kadar olan fonları geri yükler.

Bu programa katılmak için yapılması gerkeenler ise şu şekilde:

WAPP programına hak kazanmak için kullanıcılar:

  • Tüm işlem türlerinde Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı (MFA) etkinleştirin
  • Bildirilen yetkisiz işlemden en az 21 gün önce bir kimlik avı önleme kodu oluşturun*
  • Jailbreak bulunan bir cihaz kullanmayın
  • Bir polis raporu yazın ve bir kopyasını Crypto.com’a verin.
  • Ayrıca adli bir soruşturmayı desteklemek için bir anket doldurun.”

Borsa ayrıca WAPP’ın 1 Şubat gününden itibaren uygulanmaya başlayacağını belirtti.

TornadoCash’e göndermişlerdi

Hacker’lar, borsadan çaldıkları kripto paraları karıştırıcı olarak da bilinen ve kripto para takibini zorlaştıran mikser programı TornadoCash’e göndermişlerdi. Crypto.com CEO’su Kris Marszalek de ilk andan itibaren kullanıcı fonlarının güvende olduğu konusunda açıklamalar yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl