Online reklamcılıkta yıkıcı Blockchain çözümü CryptoAds ile geliyor

Online reklamcılık için yıkıcı bir Blocckhain çözümü olan Ethereum blok zinciri üzerine kurulu merkezsiz reklam platformu CryptoAds, token ön satışını 15 Mayıs'ta başlatacak.

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan reklam platformu CryptoAds, platformun token ön satışının 15 Mayıs’ta başlayacağını belirtti.

CryptoAds’ın Kurucusu ve Başkanı Oleksii Vinogradov, hizmetleri ve ürünleri tanıtırken aracıların aldığı büyük ücretlerin nasıl önlenebileceğini ve Blockchain teknolojisinin online reklam pazarını nasıl basitleştirebileceğini anlattı. Vinogradov, ayrıca kendi ürünü CryptoAds hakkında da konuştu.

Projenizi Ethereum Blockchain üzerine kurulu merkezi olmayan bir pazarlama ve reklam platformu olarak tanımlıyorsunuz. Bu oldukça geniş bir tanım. Özellikle CryptoAds’in kullanıcılara ne sunduğunu açıklayabilir misiniz?

Markalar, dijital reklam verenler, pazarlama şirketleri, içerik yayınlama platformları ve medya influencer’larına merkezi olmayan bir borsada reklam yayınlamak için şeffaf ve güvenli çözümler sunuyoruz.

Ne tür çözümler?

Platformumuz, reklamverenlerin, yapay zeka ve Blockchain teknolojilerinin kullanımı sayesinde iyi bir kullanıcı trafiğine sahip çok sayıda platformda çok çeşitli multimedya formatlarında reklam ürünleri yayınlamalarını sağlıyor. Bu, doğal videolar veya uygulama içi mobil reklamlar, standart video klipler, dikey ve 360 video reklamlar ve teklif duvarları olabilir. Platformlar, kitlelerini, içerik dağıtım yöntemlerini ve fırsatları potansiyel reklamverenlerle doğrudan paylaşabiliyorlar.

Ericsson Mobility’nin en son raporuna göre bu yıl dijital reklamcılık, toplam küresel reklam harcamalarının yüzde 44’ünü (269,85 milyar ABD Doları) oluşturuyor ve bu rakam 2020 yılına kadar %50’ye (335,48 milyar ABD Doları) yükselecek. Bu pazarın son derece cazip ve çok rekabetçi bir pazar olduğunu anlamak için uzman olmanız gerekmiyor. Bu pazarda temelin nasıl güvence altına alınacağı konusunda bir planınız var mı?

Sorunuzu başka bir soruyla cevaplamama izin verin. Bir reklam ürününün reklamverenden son kullanıcıya doğru ilerlerken başlangıç maliyetine ne kadar aracı maliyeti ekleyebileceğini biliyor musunuz?

Sadece bir tahmin yapabilirim. Gıdada yüzde 50’den yüzde 200’e kadar?

Yüzde 1000’e kadar!

Vay, bu gerçekten açgözlülük.

İşte bütün mesele bu. Blockchain bu durumu değiştirebilir. Müşterilerimiz, merkezi bir reklam değişimine gerek olmadan doğrudan ticaret yapabilir ve böylece aracı sayısını ve dolayısıyla maliyetleri düşürebilirler.

Kesim maliyetleri ve iş dünyasındaki aracıların sayısı, Blockchain tarafından başarılı bir şekilde çözülebilecek temel amaçlardan. Buradaki tek oyuncu değilsiniz ve bunlar rakiplerinizi şaşırtmayacak…

Burada durmayacağız. Blockchain tarafından garanti edilen tüm süreçlerin şeffaflığında rakiplerimizden ayrılıyoruz. Platform, her kullanıcının kripto tarihini derleyecek ve Blockchain’e kaydedecek. Müşterilerimizin her birinin kendi derceleri olacak. İyi ya da kötü olup olmadığı, bireye ve bireyin platformdaki eylemlerine bağlı olacak. Her halükarda, derecelendirmeler ve işlem şartları akıllı sözleşmelerde dile getirilecek ve bu çevrimiçi reklam dolandırıcılığı sorununu doğal olarak çözüme kavuşturmaya yardımcı olacak. Örneğin reklamveren, sağlanan hizmetler için ücret ödemekten kaçınmayacak ve platform sahibi herhangi bir geçmişi silemeyecek veya değiştiremeyecek.

Derecelendirmelerden bahsettiğinizde, derecelendirme hemen Uber’i akla getirdi. Orada da çok sayıda kullanıcı başlangıçta sürücü puanlarını oluştururken makul değerlendirmeler yaptı. Ancak, birkaç yıl içinde servisin sayıları abarttığından şüphelenildi. Kullanıcılarınızın değerlendirmelerinin önyargılı olmayacağına nasıl inanıyorsunuz? Objektifliği kim kontrol edecek?

Burada, kullanıcı değerlendirmeleri ile (belirli bir günde kullanıcının ruh hali de dahil olmak üzere doğal olarak, herhangi bir sayıda kişisel faktörün çarpıklığı olabilir.) platformdaki eylemlerine dayanan bir kişinin değerlendirmesi arasındaki farkı işlem geçmişine dayanarak hemen ayırt edeyim.

Yani platformda uygulanan yükümlülüklerin göstergesi olan bir tür kullanıcı değerlendirmesi hakkında konuşuyorsunuz, öznel değerlemelerin alınmasından değil?

Bu kesinlikle doğru.

Anladım. Peki birey bu derecelendirmelerden nasıl yararlanabilir?

En iyi dereceye sahip olan müşteriler, onlara daha yüksek bir ödeme sunan temasları sonuçlandırabilecekler. Önemli miktarda işlem ve aktarım görürsek ve dolandırıcılığa rastlanmazsa, kullanıcı otomatik olarak daha ayrıcalıklı bir durum alacak. Bireyin durumu ne kadar yüksekse, gelecekte alacağı reklam teklifleri o kadar iyi olacak. Aynısı reklamverenler için de geçerli olacak, eğer geçmişleri şüpheli görünüyorsa yüksek dereceye sahip kullanıcılar, tekliflerini ayıklayabilecekler.

Bu aslında pratikte nasıl çalışacak?

Büyük bir reklamverenin projemize yaklaştığını ve reklamını mevcut yedi milyon kullanıcıya sunmak istemediğini, ancak bunun yerine yalnızca en yüksek güven derecesine sahip 100.000 kullanıcıyı hedeflemek istediğini varsayalım. Tüm bunlar akıllı sözleşmeyle yönetilecek. Bu da bir kullanıcının puanını belirler ve en yüksek puan alan bireyler bu ağda para kazanma fırsatı elde eder. Diğer taraftan bir bakalım; kullanıcıya bir reklamverenin ürünleri sunulur. Kullanıcı profile bakar, düşük puanını görür ve şöyle der: “Hayır, mükemmel bir derecelendirmem var ve yalnızca iyi, denenmiş ve test edilmiş reklamverenlerden reklamlar almak istiyorum.”

Reklamverenlerin derecelendirmeleri de etkinliklerine göre mi ayarlanacak?

Evet. Eğer bir reklam verenin reklam devir sayısı düşükse veya düşük düzeyde değerlendirmeleri varsa, o zaman notu otomatik olarak düşecek. Tüm ilişkiler, iş birliği ve derecelendirme şartlarını ve koşullarını anlaşılır bir biçimde açıklayan akıllı sözleşmelerle yönetilecek.

Bu kulağa bankacılık sektöründeki kredi geçmişi bürosu gibi geliyor. Eğer bir bankayı kandırırsan normal bir kredi notu almak çok zordur…

Aslına bakarsanız, öyle. Her işlemin ve derecelendirmenin Blockchain’de kaydedilmesi çok önemlidir. İlk olarak, bir derecelendirmede herhangi bir yapay değişiklik yapmak imkansızdır. İkinci olarak kullanıcıların cihazlarına bağlı tüm işlemlerini ve ödemelerini hemen görür ve analiz ederiz. Sonuç olarak müşterileri değerlendirmelerini şeffaf bir sistemle sonuçlandırıyoruz. Kullanıcılar gelecekte daha iyi reklam teklifleri almak için puanlarını iyileştirme fırsatına sahip olacaklar. Bunun, platform kullanıcılarının potansiyel dolandırıcılık veya diğer uygunsuz eylem ve davranışlara katılmasını engellemek için iyi bir teşvik sağladığına inanıyorum.

Kullanıcıların ve reklamcıların, reklam işlemlerinin ve tüm sözleşmelerin geçmişlerinin depolanması – Bu, projenizdeki Blockchain’in kilit işlevi mi yoksa başka işlevleri var mı?

Blockchain’in çözülmesine yardımcı olduğu önemli bir sorun daha var. Çoğu zaman ağdaki içeriği başlattıktan sonra reklamveren bu içeriğin nerede bittiğini bilmiyor.

Reklam uygulaması aynı ağlarda fiyat olarak beş kat farkla yayınlanabiliyor: Bir yerde indirme başına 10 cent, başka yerde bir dolar teklif ediyorlar.

Sistem uygulamadaki kullanıcıların benzersiz ID’lerini elinde tuttuğu için Blockchain, reklamverenin, teklifin en çok nerede alındığını ve hangi kullanıcıların göz ardı edilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

Şu anda müşterilerinizden kaçı reklamveren, kaçı kullanıcı?

Reklamverenlerle yaklaşık 100 sözleşmemiz var. Yaklaşık üçte biri çok aktif durumda ve sistemde günlük olarak çeşitli reklam kampanyaları başlatıyorlar. Platformda yaklaşık 7 milyon kullanıcı var ve yaklaşık 100 bini düzenli olarak platformu kullanıyor.

Hırslarınız göz önüne alındığında bu sayıdan memnun kalmanız çok olası değil… Kullanıcıları nasıl çekmeyi düşünüyorsunuz? Kitleyi genişletmek için ne kullanacaksınız?

Tahminlerimize göre token satışı ve dağıtımı sayesinde kalıcı kitlemizin çekirdeği bu yıl 1.5 milyon kullanıcıya çıkmış olmalı. SDK’nın (Yazılım Geliştirme Kiti – bir programın, oyunun veya ürün grubunun işlevlerini genişleten ve kullanıcıların kendi programlarını ve seviyelerini oluşturmalarını sağlayan özel bir geliştirici yazılım seti) piyasaya sürülmesinden sonra çok sayıda yayıncının gelmesini bekliyoruz. Kendi uygulamalarını entegre edebilecekler, aboneleri için de aynısını yapabilecekler ve reklam için para alabilecekler. Yakın gelecekte, kullanıcıların oyun koleksiyonlarını, hizmetlere aboneliklerini ve çeşitli malları indirimli olarak satın alabilmeleri için bir online işlem platformu eklemeyi planlıyoruz.Ayrıca bu da platforma dikkat çekmelidir.

Kitlenizin ülkelere göre bir analizini sağlayabilir misiniz?

Toplamın yaklaşık yüzde 40’ı ABD ve Hindistan’dan geliyor. Geri kalanlar ise Rusya, İngiltere ve Orta Doğu’dan geliyorlar.

İşinizde 25 yıllık tecrübeniz var, çok sayıda farklı projeyi başarıyla başlattınız ve yürüttünüz. CryptoAds’i oluşturma fikri nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

Her şey 2011’de başladı. Çeşitli iş projeleri üzerinde çalışıyorduk ve ek bir seçenek olarak CryptoAds’i başlattık. Proje hızla ortaya çıktı ve başarıyla geliştirildi. 2013 yılında ek katkılar aldık ve işin ciddi anlamda genişlemesini gerçekleştirdik ve 2015’te Blockchain’de kendimizi denemeye karar verdik. İki yıl boyunca her şeyin nasıl çalıştığını dikkatlice inceledik, proje konseptini hazırladık ve son olarak kripto pazarındaki konsepti başlattık.

Platformunuz nasıl para kazanacak?

Platform, kullanıcıların hizmet satın almak için yaptıkları işlemlerden yüzde kazanacak. Yeni hizmetler ortaya çıktığında, bu yüzdeleri azaltacağız. Yüzdeler ayrıca farklı olacak yani farklı hizmet türleri için farklı komisyon oranları talep etmeyi planlıyoruz.

Token ön satışı ve ICO ne zaman yapılacak?

Token’ların ön satışları 15 Mayıs’ta başlayacak ve 15 Haziran’a kadar devam edecek. ICO ise 16 Haziran’da başlayacak ve 15 Temmuz’da sona erecek.

ICO için hangi hedefleri belirlediniz?

Bir numaralı amaç, sistemimizle ilgilenen kullanıcıların tabanını genişletmek ve doğal olarak projenin daha da geliştirilmesi ile ölçeklendirilmesi için fon toplamayı planlıyoruz.

Bu neyi kapsayacak?

Minimum hedefimiz, reklamverenlerin sayısını ikiye katlamak ve kalitelerini önemli ölçüde artırmaktır. Önemli reklam hacimleri sunan tanınmış küresel projelerle çalışmak istiyoruz.

Başka bir hedefimiz de kullanıcı sayısını 4-5 kat arttırarak 30 milyon kişiye çıkarmak ve onlarla etkileşimimizi genişletmek. Şu anda sadece CallsFreeCalls (Sponsorluk tekliflerinin dağıtımı karşılığında ücretsiz uluslararası ses ve metin trafik hizmetleri sunan bir platform), projesindeki arama potansiyelimizi kullanıyorlar ve bu çok dar bir pazar. Kullanıcıları, uygulamamızla daha proaktif bir şekilde çalışmaya teşvik edeceğiz.

Nasıl?

Token’lar için platformda edinilebilecek hizmetlerin sayısını önemli ölçüde genişletmeyi planlıyoruz. Kullanıcılar kazanç elde etme ve para kazanma fırsatına sahip olduklarında, bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmaktan memnun olurlar.


Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz. Burada yazılanlar bir tavsiye niteliği taşımaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl