Crypto.com’dan 2023 öngörüsü: Kripto sahibi insan sayısı 800 milyona ulaşabilir

Kısa süre önce iflas edeceği söylentileri çıkan ancak çekim işlemleri dahil birçok konuda sorun yaşamadan hizmetlerine devam eden Crypto.com borsası 2023 yılına dair öngörülerini paylaştığı bir rapor yayımladı. Şirket, gelecek yıl için Web3, oyun ve güvenlik konularında ciddi ilerlemeler beklerken, kripto paralara yatırım yapan kişi sayısının da önemli derecede artacağına inanıyor.

Son yıllarda yaptığı reklam kampanyalarıyla adını duyuran ve özellikle FTX iflasından sonra sorun yaşayacak borsalar arasında gösterilen Crypto.com, 2023 yılına dair tahminlerini paylaştı.

Şirket tüm düşüşlere rağmen kripto para sahibi insan sayısının artmaya devam ettiğini belirtirken, raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto sahibi insan sayısı 600-800 milyon olabilir”

Tüm zorlu makro ekonomi şartlarına rağmen kripto para sahibi olan kişi sayısı 400 milyon barajını aştı ve 402 milyona ulaştı. Bu rakamın 2023 yılında 600 ilâ 800 milyon arasında bir seviyeye çıkmasını bekliyoruz.

“AAA oyunları ve SBT’ler revaçta olacak”

Blok zinciri oyun sektörünün de ciddi bir gelişim kaydetmesi bekleniyor. Yüksek kalite oyunları temsil eden AAA oyunları, bir ya da 2 yıl içinde blok zinciriyle oyun dünyasını birleştirecek ve kullanıcılara yeni deneyimler kazandıracak. Aynı zamanda Soulbound token’ları da muhtemelen bir piyasa yükselişini tetikleyebilir. SBT’ler olarak da bilinen bu token’lar, alınıp satılamayan NFT’lerden oluşuyor ve genelde sosyal statü belirlenmesinde kullanılıyor. Bu tür NFT’ler, merkeziyetsiz topluluk (DeSoc) gibi oluşumların da önünü açabilir.

“Geliştiriciler Web3’e akmaya devam ediyor”

2022’de geliştiricilerin Web2’den Web3’e yoğun bir geçiş yaptığını gördük. Ethers.js ve Web3.js gibi en çok bilinen Web3 geliştirme yazılımlarındaki indirmeler 2018’den bu yana 10 kat artmış durumda… Geliştiricilerin Web3 dünyasına daha çok geçiş yapmaları, bu alanda hizmet veren şirketlerin daha çok büyüme kaydetmelerinin önünü açacaktır.

“Güvenlik ve eğitim artacak”

Birkaç iflas olayının ardından artık kullanıcıların kripto bilgilerini artırdığını ve daha çok güvenlik talep ettiğini görüyoruz. Artık başarılı bir iş ya da şirket geliştirmenin en büyük sırlarından birisi de, son kullanıcı için güven oluşturmak… 2023’e girerken, bu güven ortamının daha da gelişmesini ve kripto eğitimlerinin de artmasını bekliyoruz.

Yukarıda sayılan başlıklar dışında, özellikle sıfır bilgi kanıtı benimsenmesi, daha çok kullanım alanı olan merkeziyetsiz finans uygulamaları ve kurumsal benimsenme 2023’te ön plana çıkacaktır. Ethereum Şangay güncellemesi de en önemli geliştirmelerin arasında yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl