CryptoPunks NFT koleksiyonu yine sahnede: 10.2 milyon dolara satıldı

lk NFT koleksiyonu olarak bilinen CryptoPunks'ın nadir seviyedeki bir ürünü 2500 ETH fiyatla (yaklaşık 10.2 milyon dolar) satıldı. Ape Punk serisinden olan 4156 numaralı eserden, 10 bin ürünlük koleksiyonda sadece 24 tane bulunuyor.

2020’nin sonlarında başlayan ve bir senedir adeta hiç durmadan devam eden NFT çılgınlığında bir büyük satış daha yapıldı. Ethereum blok zinciri üzerine kazınmış ilk NFT koleksiyonu olarak bilinen CryptoPunks’ın bir ürünü 2500 ETH fiyatla satıldı.

Yaklaşık 10.2 milyon dolara tekabül eden satışın ayrı bir önemi de bulunuyor. 4156 numaralı eser şu ana kadar yapılan en pahalı CryptoPunk satışı olmasa da, koleksiyonun ilk çıktığı pazaryeri olan, Larva Labs’in kurduğu CryptoPunk pazaryerinin ise rekoru oldu. Larva Labs, CryptoPunk pazaryerini, bugün en popüler NFT platformu olarak görülen OpenSea’den de önce kurmuştu.

Satmama konusunda ısrarlılar

Bu NFT’nin satılmasının ayrı bir önemi de var. Bilindiği üzere Crypto Punks NFT sahipleri, genelde eserlerini satma konusunda istekli olmuyorlar. Hatta kısa süre önce Ekim ayında, 6046 numaralı CryptoPunk NFT’si için de 2500 ETH fiyat önerilmiş, o günlerde 9,5 milyon dolara tekabül eden fiyat ise reddedilmişti. Eser sahibi kişi, bu nadir seviyedeki NFT2nin kendi kimliğine tam oturduğunu ve bu yüzden satmak istemediğini söylemişti.

530 milyon dolarlık satış şüphe çekmişti

Yaz aylarına damga vuran CryptoPunk’ların, 100 ETH’lik minimum satış fiyatı bulunurken, yine Ekim ayında 530 milyon dolarlık bir Crypto Punk satışı olmuş ancak bu durum ciddi şekilde şüphe çekmişti. Ürünün fiyatını yüksek göstermek ya da para aklama iddiaları satışın hemen ardından birçok kişi tarafından dile getirilmişti. Satışın yapıldığı 9998 numaralı CryptoPunk NFT’sinin de ayrıca, diğer nadir NFT özelliklerinin neredeyse hiçbirini taşımadığı görülmüştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl