CryptoQuant CEO’su Ju: Çin hükumetinde MicroStrategy’den fazla Bitcoin var!

Kripto paraların tamamen yasaklandığı Çin ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Zincir üstü platform CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, Çin'in, 194 binden fazla BTC ile dünyanın en büyük Bitcoin balinası olduğunu iddia etti.

Ayı piyasası ya da bir başka deyişle “kripto kışı” tüm hızıyla devam ederken zincir üstü verileri takip eden CryptoQuant şirketinin CEO’su Ki Young Ju, önemli bir iddia ortaya attı.

Ju Twitter hesabından Çin hükumetinin elinde 194 binden fazla Bitcoin bulunduğunu belirtti. Bu Bitcoin’lerin, 2019’daki PlusToken dolandırıcılık organizasyonundan ele geçirilen Bitcoin’ler olduğunu iddia eden Ju şunları söyledi:

“Çin hükumeti bir kripto para balinası… Çinli otoriteler, 2019’da PlusToken dolandırıcılığından 194 bin BTC ve 833 bin ETH başta olmak üzere birçok kripto para ele geçirdiler. 6 milyar dolar değerinde olan bu kripto paralar devlet hazinesine aktarılmıştı. MicroStrategy’nin ise 130 bin Bitcoin’i var. PlusToken dolandırıcıları ise hala mikserler vasıtasıyla Bitcoin’leri borsalara taşımaya devam ediyor. Geçen hafta 50 BTC gönderdiler. Biz bu cüzdanları 2019 yılından bu yana takip ediyoruz”

Satıldı mı, bilinmiyor

Çin hükumeti PlusToken organizasyonunu 2020 yılında çökertmiş ve bugünkü değeri 6 milyar dolar olan kripto paralara el kymuştu. 2.6 milyon kişinin katıldığı belirlenen organizasyondan; 194 bin 775 BTC, 833 bin 83 ETH, 1 milyon 400 bin LTC, 27.6 milyon EOS, 74 bin 167 DASH, 487 milyon XRP, 6 milyar DOGE, 79 bin 581 BCH ve 213 bin 724 USDT ele geçirilmişti.

Ancak şunu ifade etmek gerekiyor ki, Çin hükumetinin bu kripto paraları hala elinde bulundurup bulundurmadığı konusunda yeni bir bilgi yok. Yani Ju’nun dediği gibi bir durum söz konusu olmayabilir ve Çin devleti ele geçirilen kripto paraları satmış olabilir.

%1’i Çin’in elinde demek olur

Eğer Çin devleti bu kripto paraları satmadıysa şu anda piyasayı derinden etkileyecek bir güce de sahip demektir. 194 bin küsur Bitcoin şu anda tüm Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor. Çin devleti, 2020 yılında PlusToken davasıyla ilgili verdiği bilgilerin ardından bu konuda bir daha hiçbir bilgi paylaşımı yapmadı.

PlusToken ve yine Çin merkezli olan başka bir dolandırıcılık organizasyonu Bitconnect tarihin en büyük kripto para dolandırıcılıkları olarak biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl