Kripto trading şirketi Cumberland, 2023 öngörülerini paylaştı

Kripto trading firması Cumberland, kripto para şirketlerinin iflasları ve fiyat düşüşleriyle dolu olaylı bir yıla rağmen, 2023 için nispeten umut verici bir analiz yayımladı.

Chicago merkezli trading şirketi DRW Holdings’in kripto odaklı kuruluşu olan Cumberland’in kıdemli analisti Steven Goulden’in imzasıyla yayımlanan “Year in Review” (Yıla Bakış) analizinde, önümüzdeki altı ila 24 ay içinde kripto için önemli ilerleme sağlayacak faktörler yer aldı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl DeFi (merkeziyetsiz) alanı, sektör içi ya da sektör dışındaki olaylardan olumsuz etkilendi. Rusya-Ukrayna Savaşı, teknoloji sektöründeki önemli işten çıkarmalar ve hızla gelişen para politikası, TradFi (geleneksel finans) ve DeFi piyasalarında benzer şekilde yankı buldu. Analiste göre, yıl sonuna yaklaştıkça büyük resim daha iyi hale geliyor olsa da DeFi ve blok zinciri teknolojisinin neler yapabileceğini gerçekten gösterebilmesi için halihazırda bilinen hedeflerine ulaşması ve ilgi çekici yeni temel hikayeler yaratması gerekiyor.

Goulden, 2023 yılında, önümüzdeki 6-24 ay içinde önemli ilerlemelerin önünü açacak olan birkaç kilit alanda anlamlı toparlanma işaretlerinin yüzeye çıkacağını öngörüyor.

“BTC ve ETH önemli olacak”

Bu yıl bir dizi yaptırıma maruz kalan Rusya’nın rezerv varlıklarına el konuldu. Analiste göre bu durum, ihracatçı ülkelerin fazladan rezervlerini daha az gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerin devlet tahvillerine yatırma eğilimini artırıyor. Goulden ayrıca doların tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olmasıyla birlikte ihracatçı ülkelerin kendi para birimlerini USD karşısında düşürmek için ABD hazine tahvillerini satın almayı o kadar da önemsemediğini kaydetti. Cumberland analistinin blog sayfasından aktardığına göre, Fed’den gelecek küçük bir miktar bile BTC veya ETH için önemli olacak ve diğer ihracatçı devletler de muhtemelen bunu takip edecek.

“NFT’ler fikri mülkiyetle entegre oldu, büyük markalar kolları sıvadı”

Goulden, şimdiye kadar çoğunlukla sanat dünyasında kullanılan NFT’lerin bunun ötesine geçeceğini ve gelecekte fikri mülkiyetin tokenize edilmesinin standart yolu haline geleceğini düşündüğünü bildirdi. Kaleme aldığı yazıda, “Bu noktada, şirketlerin bilançolarında yaklaşık 80 trilyon dolar değerinde maddi olmayan varlığın bulunması büyük bir şans.” ifadelerini kullandı.

Birçok tanınmış şirketin, fikri mülkiyetten para kazanmak ve müşteri katılımını artırmak için teknolojiyi kullanma konusunda büyük adımlar attığını dile getiren Goulden, şu yorumu yaptı:

“NBA Topshots büyük ilgi gören ilk projelerden biriydi. Bu, benzer başka projelerin de önünü açtı. Yakın zamanda Starbucks ve Polygon arasında Starbucks müşterilerine NFT’ler vermek için yapılan ortaklık da büyük ilgi gördü. Dünyanın tartışmasız en iyi pazarlama şirketlerinden biri olan Nike da bu alana büyük bir yatırım yaptı ve NFT ile fiziksel ayakkabı gibi konularda ünlü tasarımcılarla çalıştı. Kısa süre önce de kullanıcıların NFT tasarlayabilecekleri Swoosh’un lansmanını duyurdular.”

Son olarak, perakende kullanıcılarına NFT satmak, CryptoPunk gibi üst düzey bir profil resmi için altı rakam ödemeye hazır bir grup insandan önemli ve yüksek marjlı gelirler kazanılabileceğini kaydeden analist, Nike’ın geçen yılki dijital spor ayakkabı satışından 200 milyon dolar kazanmasını da örnek olarak verdi.

“Web3 performansının doruğuna ulaştı”

Geçen yedi yıl ve birkaç deneme sonrası blok zinciri teknolojisini “gerçek dünyada” kullanmak isteyen projelerin pek ilerleme kaydedemediğini belirten Cumberland analisti, bunun nedeninin halihazırda köklü olan dikey sektörlerdeki Web2 tekellerini kırmanın zorluğundan olduğunu söyledi.

Bu gibi projeleri inşa etmek ve büyütmenin zaman aldığını söyleyen Goulden, gerçek bir ilerleme görmeden önce en az 12 ay ve ciddi kullanıcı benimsemesini görmeden önce 2-5 yıl gibi bir süre bekleneceğini belirtti.

“2024’e kadar yıldız olacak bir Web3 oyunu yok”

Analist ayrıca Web3 oyun pazarı konusunda iyimser bir bakış açısıyla, dünyada 200 milyonu ‘ciddi’ olmak üzere yaklaşık üç milyar oyuncu olduğunu ve bunun 200-300 milyar dolarlık toplam kullanılabilir pazarı (TAM) temsil ettiğini belirtti.

Goulden, “Ancak bu kullanıcılar genellikle oyun içi öğelere sahip değiller ve bu oyun ekosistemleri üzerinde çok az kontrol ya da yönetime sahipler.” dedi.

Analist, blok zinciri tabanlı oyunların oynayarak kazanma yönlerinin geliştiriciler için önemli bir kârlılık sağlayacağını söylüyor ancak “Triple A” (en yüksek kalitede başarılı oyunlar) bir oyun inşa etmenin yaklaşık 2-3 yıl sürmesinden dolayı muhtemelen 2023 veya 2024’e kadar “yıldız haline gelen bir Web3 oyunu” görmeyeceğimizi de ekledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl