Curve Finance yeni sabit coin’i crvUSD’nin kodunu Github’a yükledi

En büyük merkeziyetsiz finans borsalarından biri olan Curve Finance, duyurusunu daha önce yaptığı sabit coin'inin kodunu Github'a yükledi. Sabit coin hakkında çok az bilgi edinilebilen kodda crvUSD için çeşitli akıllı sözleşme işlevlerinin olduğu anlaşılıyor.

DeFi protokolü Curve Finance, daha önce açıkladığı sabit coin’i crvUSD için sona gelmiş olabilir. Curve geliştiricileri, sabit coin’in kodunu Github’a yüklediler ve böylece protokolün bu adımı da gözle görülür şekilde resmileşmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere crvUSD ilk kez Temmuz ayında Curve kurucusu Michael Egerov tarafından açıklanmıştı. crvUSD sabit coin sınıfına girse de Tether şirketinin ihraç ettiği USDT ya da Circle’ın çıakrdığı USDC’den farklı bir para…

Bilindiği üzere son 2 yıldır ciddi şekilde tartışılan sabit coin’ler konusunda devletlerin ve yatırımcıların en büyük çekinceleri varlığın arkasındaki destekler… Özellikle USDT bu konuda çok eleştiri alıyordu. USDT gibi USDC’de de destekleyici varlıklar ihraççı şirketler tarafından tamamiyle açıklanmıyor.

“fazla-teminatlı” bir sabit coin

Ancak crvUSD’de durum biraz daha farklı olacak. Bir kere crvUSD, “fazla-teminatlı” bir sabit coin olacak. Yani dolaşımdaki crvUSD’lerin toplam değerinden daha fazla değere sahip varlıklar sabit coin’i koruyacak. Bunun en büyük amacı ise 1 dolara sabitlenecek olan değerin bu seviyeyi kaybetmemesi… Bu tür sabit coin’lere verilebilecek en büyük örnek Maker’ın çıkardığı DAI olarak görülüyor çünkü DAI de aslında bir fazla-teminatlı sabit coin konumunda…

Bir diğer merkeziyetsiz borç verme ve alma platformu Aave de, GHO adında bir fazla teminatlı sabit coin çıkarmak istiyor. GHO da, Aave topluluğu tarafından %99.9’luk onay ile kabul edilmişti.

UST örneği ortada

Şu anda yaşanan kripto para düşüşlerinin en büyük sorumlusu olarak görülen ve Mayıs ayı başında çöken Terra LUNA sisteminin sabit coin’i olan UST, 1 dolara sabit olması gereken dengesini aşağı doğru hızlı bir şekilde kaybetmiş ve birkaç gün sonunda sistem büyük bir çöküş yaşamıştı. Bu çöküşün yarattığı domino etkisi tüm piyasayı etkilemişti. İşte Curve Finance’in fazla teminatlı bir sisteme geçmesinin en büyük sebebplerinden biri de bu olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl