ABD’de kripto tasarısı sunan senatör: Bu yasa olsaydı FTX olayı engellenirdi

Binance ile FTX arasında yaşananlar dün Emtia Vadeli İşlemler Komşsyonu tarafından da takip altına alınırken, politik tarafta da gözlerden kaçmadı. ABD'nin en geniş kripto para yasa tasarısını hazırlayan senatörlerden biri olan Cynthia Lummis yaptığı açıklamada yasa tasarısının kanunlaşması durumunda bu olayların yaşanmasının engelleneceğini belirtti.

Binance’in FTX borsasını “kurtarması”, dün akşamın en çok konuşulan ve tarihe geçecek olaylarından biri olurken ABD’nin en geniş bir kripto para yasa tasarısını hazırlayan senatörlerden Cynthia Lummis konuya kayıtsız kalmadı ve bir açıklama yaptı.

Wyoming’den Cumhuriyetçi kanadın senatörü olan Lummis, bir başka senatör Kirsten Gillibrand ile hazırladıkları yasa tasarısındaki kullancı ve müşteri fonlarının korunması maddelerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Piyasa manipülasyonu, kredi verme hareketleri ve müşteri fonlarının uygun şekilde saklanıp saklanmadıpu konusu ilerleyen günlerde ben ve çalışma arkadaşlarımın dikkat edeceği ve kamuoyuna dikkat çekeceği konulardan bazıları olacak” dedi.

Lummis ayrıca Gillibrand ile hazırladığı yasa tasarısının müşteri fonlarının korunmasını sağlamasının yanında aynı zamanda inovasyonu geliştireceğini de belirterek, FTX-Binance olayı gibi durumların yaşanmasının önüne geçeceğini belirtti.

“SBF’nin yasası” ne olacak?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de FTX CEO’su Sam Bankman-Fried de kripto paraların regülasyonunun nasıl olması gerektiği yönünde bir yazı kaleme almış ve merkezi kurumlara aşırı güç veren bu yorumlarından dolayı kripto para toplulukları tarafından ciddi şekilde eleştirilmişti. Yaşanan olayların ardından ise bu modelin hiçbir türlü hayata geçemeyeceği belirtiliyor.

Tüm bunlarla birlikte dün başlayan ara seçimler ve 2024’te yapılacak olan başkanlık seçimleri, yeni bir kripto para yasa tasarısı konusunda kısa vadede bir gelişme yaşanmasının önüne geçecek gibi gözüküyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl