Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

New York Üniversitesi profesöründen Bitcoin’le ilgili çarpıcı tespitler

New York Üniversitesi’nden Finans Profesörü Aswath Damodaran, kişisel blogu üzerinden yayınladığı son yazı ve videosunda Bitcoin ile dijital para piyasası üzerinde durdu. Damodaran, bu konuda oldukça önemli tespitler yaptı. Bitcoin’in başarısı Bugün Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık olarak 53 milyar Dolar. Amazon veya Apple gibi şirketlerin piyasa değeri ile karşılaştırıldığında küçük bir rakam olmasına rağmen Damodaran, bunun Bitcoin‘in mütevazi kökeni göz önüne alındığında saygın bir rakam olduğunu söylüyor. Profesör, Bitcoin’in özelliklerini şöyle anlatıyor: -Merkezi olmayan doğrulama -Eksiksiz ve açık kayıtlar -Hemen...

New York Üniversitesi’nden Finans Profesörü Aswath Damodaran, kişisel blogu üzerinden yayınladığı son yazı ve videosunda Bitcoin ile dijital para piyasası üzerinde durdu. Damodaran, bu konuda oldukça önemli tespitler yaptı.

Bitcoin’in başarısı

Bugün Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık olarak 53 milyar Dolar. Amazon veya Apple gibi şirketlerin piyasa değeri ile karşılaştırıldığında küçük bir rakam olmasına rağmen Damodaran, bunun Bitcoin‘in mütevazi kökeni göz önüne alındığında saygın bir rakam olduğunu söylüyor.

Profesör, Bitcoin’in özelliklerini şöyle anlatıyor:

-Merkezi olmayan doğrulama
-Eksiksiz ve açık kayıtlar
-Hemen hemen değiştirelemezliği ve güvenilirliği

Damodaran, ayrıca şunu söylüyor:

“Eğer başarıyı pazar payı ve popülerlik olarak tanımlarsanız kripto para birimleri başarılı olmuşlardır.”

Bununla birlikte, uzun vadede başarının Bitcoin’in ‘iyi’ bir para birimi haline gelip gelmediğine bağlı olduğunu belirtiyor.

‘İyi’ bir para birimi ne demek?

Profesör Damodaran herhangi bir “mükemmel” para birimi olduğuna inanmıyor: Altın da itibari para da kripto da mükemmel değil. Altın küresel anlamda saygınlığını koruyor ama bir değişim aracı olarak kullanılması zordur. İtibari paraların kalitesi ise hükümetin onlara verdiği güven ölçüsünde değişir. Damodaran, “Güven olmadan itibari para sadece bir kağıttır.” diyor.

Kripto para birimlerine saygıyla, onların oldukça işlevsel, değiştirilebilir, sınırsız bölünebilir ve sayılabilir olduklarına inanıyor. Bununla birlikte ona göre kripto para birimleri tam olarak değişim aracı olamıyor. Çünkü yüksek oynaklık buna engel.

Kripto para birimlerinin benimsenmelerinin önündeki handikaplar

Profesör Damodaran, kripto para birimlerinin neden yaygın olarak kabul edilmediği konusunda önemli sonuçlar çıkarıyor:

-Kripto para birimleri hala yeni ve insanların finansal alışkanlıklarını değiştirmesi zaman alıyor. Kredi kartlarının yaygın olarak kabul görmesi neredeyse yirmi yıl sürdü.

-Yüksek oynaklık. Yatırımcılar için belki cazip ama alışveriş ortamı için değil.

-Rekabet. Yüzlerce kripto para birimi var. Rekabet fazla ve karışıklık had safhada.

Damodaran, devamında şöyle diyor:

“Alım satım işlemleri için kullanılmayan bir kripto para birimi uzun vadede hayatta kalamaz. Bu hikayenin sonu iyi değil.”

Damodaran, bir para biriminin spekülatif potansiyeline odaklanmak yerine oynaklığın azaltılması ve kripto para birimlerini sıradan işlemler için daha kullanışlı hale getiren özellikler eklenmesi üzerinde durulması gerektiğini düşünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl