Saxo Bank: Kripto kışı fırsatlar barındırıyor

Danimarka merkezli önemli yatırım bankası Saxo Bank, 3. çeyrek raporunda kripto paralara da değindi. Dünyada makroekonomik şartların kripto paraları da belirsizliğe süreklediğini belirten banka, Bitcoin'de 2022 yılında yaşanan büyük düşüşlerin de, en büyük kripto para için yapılan "dijital altın" nitelendirmesinin artık geçerliliğini yitirmesine neden olduğunu belirtti. Banka ayrıca, kripto kışının fırsatlar da sunduğunu ifade etti.

Bir dijital yatırım kolu da bulunan Danimarka merkezli Saxo Bank, 3. çeyrek raporunda kripto paraların şu an için bir belirsizlik döneminde olduğunu belirtti.

“Makroeknomik gelişmeler gidişatı belirleyecek”

Bundan sonraki fiyat hareketinin, küresel çaptaki makroekonomik gelişmelere göre olacağını belirten banka raporu, CBDC’lerdeki ilerleme seviyesinin de önemine değindi:

“Kripto paralar şu anda bir belirsizlik içinde bulunuyor. Genel makroekonomik çerçevede yaşanacak olaylar, regülasyonlar ve kurumsal benimsenme konusunda yaşanacaklar gidişatı belirleyecek. Merkez bankası dijital paralarında yapılan araştırmaları da söylememize gerek yok. CBDC’ler de, kripto paralara muhtemel rakip olabilecek varlıklar konumundalar…”

“Kripto kışı fırsatlar barındırıyor”

Banka raporunda şu anda endüstrinin bir “kripto kışı” içinde olduğunu ancak yatırım fırsatlarının da bulunduğunu belirtti:

“Sektör uzmanları 2022 yılında bir kripto kışında olduğumuzu düşünüyor. Düşen fiyatlar ve dijital varlık uygulamalarına katılımın azalması bunu gösteriyor. Ancak içinde bulunduğumuz ayı piyasası da endüstrinin yeni bir ralli başlatabilmesi için de fırsatlar barındırıyor. Bu durum yatırım yapılabilmesi ve piyasanın istikrarı açısından da çok önemli…”

“Kripto sektörü birlikte çalışıp sinerji üretmek zorunda”

Banka, 2022’deki çöküşlerin kripto para sektörünün artık birlikte çalışmasını zorunlu kıldığını da yazdı:

“Bu çöküşler ve yaşanan kayıplar tüm kripto proje ve ağlarının bir sinerji üreterek birlikte çalışmasını gerektirmektedir. Bu gruba geliştiriciler, doğrulayıcılar ve kullanım alanları olan özel token’lar da dahildir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl