Dank protokolü DeFi piyasasında devrim yaratıyor

Dank sponsorluğunda

Değişken faiz oranlı temel borç verme protokolü, kullanıcıların likidite sağlamak için fonlarını havuz sözleşmesine yatırmayı seçebilecekleri bir konsept ile çalışmaktadır. Halihazırda yatırılan varlıklar, havuzdan diğer varlıkları ödünç almak için teminat olarak kullanılabilir. Havuz durumuna göre anında borçlanmaya izin verilir. Ancak, borç verme piyasasının değişken faiz oranı belirli bir ölçeğe ulaştığında önemli bir sorunla karşı karşıya kalacaktır: sermaye verimsizliği.

2020’den önce, merkezi olmayan finans piyasası, diğer piyasalara kıyasla bir nişti. Yine de, bir yıldan biraz fazla bir süre içinde, DeFi’nin kilitli toplam değeri hızla büyüdü ve şu an tahminen 100 milyar dolara ulaşmış durumda. Bunlar arasında, borç alıp-verme piyasası TVL ölçeğinin yaklaşık %30’u iken, geçmişte bu hayal bile edilemeyecek bir yüzdeydi.

İstikrarlı piyasa gelirinin, sürekli istikrarlı talepten veya belirli sermaye verimsizliği sorunlarının çözülmesinden geldiğini anlamak önemli. Pazar var olduğu sürece talep hep olacaktır. Bununla birlikte, şu anda en iyi DeFi kredi platformları zor bir ikilem içinde. Büyük ölçekte yatırılan fonlar sermaye verimliliğini etkiliyor. Örneğin Aave ve Compound’un sermaye verimliliği aralığı %30 ila %45 civarında.

Dank protokolü, sermaye verimliliği problemini çözerek sermaye kazancı problemlerini çözmeyi amaçlıyor. Dank protokolü, herhangi bir kullanıcının dToken adlı değişken faiz oranlı bir emanet makbuzu almasına izin veriyor. Daha sonra, yeni önerilen bir uzun vadeli faiz oranı sözleşmesi takas edilerek, anında sabit gelir elde etmek için dToken’in uzun vadeli gelirini herhangi bir zamanda çekilebiliyor.

Bu model ile Dank protokolü, uzun vadeli istikrarlı gelir elde etmek isteyenlerden, büyük mevduat risk geliri karşılığında küçük miktarlarda para yatıranlara kadar herkese hitap eden bir model sunuyor.

Değişken faizli pozisyonlara sahip kullanıcılar, pozisyonlarını esnek sermaye makbuzları ve gelir makbuzları ile istedikleri zaman değiştirebilirler. İskontolu tahvil ilkelerine göre, fon esnekliğini artırmak için sermaye girişi piyasaya hedge edilebilir.

dank
Resmi siteden

Ayrıca, sabit faiz oranları veya sabit gelir, geleneksel küresel finans piyasasında önemli bir konuma hakimdir. Bu noktayı daha fazla detaylandırmak gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın tahvil hacmi 28 trilyon dolar. Benzer şekilde, özellikle blok zinciri finansmanı ve uygulamalarının küresel düzenlemesi yürürlüğe girerken, DeFi pazarı da eşit derecede büyüyecektir.

Şu anda, Dank protokolünün resmi web sitesi, değişken faizli borç verme beta testini halka açık hale getirdi. Resmi lansman, genel beta test aşamasının bitiminden sonra duyurulacak.

Eşzamanlı olarak, Dank mainnet 29 Eylül tarihinde başladığında, madenciliği teşvik etmek için yerel tokenlerin likiditesi etkinleştirilecek. Dank protokolü teşvik modeli, sabit faiz oranları ve değişken faiz oranı protokolünü içeriyor. Daha fazla ayrıntı için Dank’in resmi sosyal hesapları ziyaret edilebilir. Ayrıca 21 Eylül 21.00’de projenin kriptobi Telegram kanalındaki AMA etkinliğine de katılabilirsiniz.

Resmi website: https://dank-protocol.com/#/home
Dökümanlar: https://dank-protocol.gitbook.io/docs/
Uygulama: https://app.dank-protocol.com/#/
Twitter: https://twitter.com/Dank_Protocol 

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl