DAR kurucu ortağı Lucas Nuzzi: Bitcoin’de 2017 yaz aylarında gibiyiz

Bitcoin'in son dönemdeki hareketleri ve yaşanan yüzde 50'lik düşüş boğa piyasasının bitip bitmediğiyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirirken, Twitter yorumlarıyla dikkat çeken Lucas Nuzzi durum değerlendirmesi yaptı. Nuzzi, "2017'nin yaz ayları gibi bir ortam var" dedi.

bitcoin

Digital Asset Research (DAR) kurucu ortağı Lucas Nuzzi kripto para piyasalarındaki son durumu değerlendirdi. Boğa sezonunun bittiği konusundaki değerlendirmelere katılmadığını ve yaz aylarının çok önemli olduğunu belirten Nuzzi şu ifadeleri kullandı:

‘2017 yaz aylarında gibiyiz’

Bitcoin boğa piyasaları, sızlanmalar ortasında değil, patlama ile sona erme eğilimidedir. Peki bu boğa sezonu bitti mi? Boğa sezonları her zaman farklıdır. İster inanın ister inanmayın, Bitcoin’de yüzde 50’lik düzeltme hala bir sızlanma döneminde olduğumuzu gösteriyor ve 1,5’ta olan MVRV oranı (bir varlığın piyasa değerinin realize edilmiş değer bölünmesiyle ortaya çıkan rakam) şu anda bizim 2017 yılının yaz aylarında olduğumuz hissiyatını veriyor.

‘Bitcoin yatırımcıları dirençli çıktı’

Bitcoin ‘hodler’ları yüzde 50’lik düzeltmede inanılmaz derecede dirençli kaldılar. 2013 ve 2017’den daha dirençliydiler. Buna kanıt mı istiyorsunuz? Harcanmamış işlem çıktısı (UTXO) değer ağırlıklı zamana (gün olarak) bakın. Piyasaya yeni gelenler, varlıklarını daha genç coin’lerde sakladıkları için düşüş eğiliminde… 2017 gibi bir azalma olmadı.

‘Uzun vadeli güven var’

Ayrıca yok olan günlere de bakın. Uzun vadeli yatırımcılar coin’lerini hareket ettirdikleri zaman yukarı fırlıyor. Bu ölçüm de son zamanlarda düz bir yola girdi ki bu da, uzun vadeli güveni gösteriyor. Önceki boğa piyasalarında UTXO’ların 0 (sıfır) olduğu daha fazla gün sayısı vardı. Bu durum 2021 boğası için de alışılmadık bir son yaratıyor.

‘Döngünün bitip bitmediğini öğreneceğiz’

Yaz aylarının Bitcoin için her zaman karmaşık olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden dikkatlı olmak gerekir. Genelde, ‘Mayıs ayında sat ve git’ durumu vardır. Ancak burada aylar belirleyici olacaktır. Bu döngünün bitip bitmediğini mutlaka öğreneceğiz.

‘Dolar maliyetine dikkat’

Kısa vadede ne olursa olsun, benim Bitcoin’e olan güvenim sapasağlam yerinde duruyor. Eğer amacınız Bitcoin biriktirmekse bu döngüye ve ortalama dolar maliyetinize dikkat etmelisiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl