Bu nasıl oldu – Dash, 12 saatte yatırımcısına %60 kazandırdı

Dijital para birimleri için oldukça fırtınalı bir haftayı geride bıraktık. Haftanın son gününde gözler Bitcoin ve Bitcoin Cash‘in üzerindeyken aradan sıyrılan Dash son 24 saatte etkileyici bir artış yaşayarak tüm dikkatleri dağıttı. Dün erken saatlerde Dash’in değeri 319$’dı. 12 saatten daha kısa sürede fiyat, 520$ seviyelerine kadar yükseldi ve yatırımcısına yüzde 60 oranında bir getiri sağladı. Asıl soru, nasıl böyle oldu? Büyük blok boyutu aktivasyonu SegWit2x’le birlikte Bitcoin’de blok boyutu artışı gerçekleşecekti ancak SegWit2x‘in iptaliyle bu rafa kalktı ve blok...

Dijital para birimleri için oldukça fırtınalı bir haftayı geride bıraktık. Haftanın son gününde gözler Bitcoin ve Bitcoin Cash‘in üzerindeyken aradan sıyrılan Dash son 24 saatte etkileyici bir artış yaşayarak tüm dikkatleri dağıttı.

Dün erken saatlerde Dash’in değeri 319$’dı. 12 saatten daha kısa sürede fiyat, 520$ seviyelerine kadar yükseldi ve yatırımcısına yüzde 60 oranında bir getiri sağladı. Asıl soru, nasıl böyle oldu?

Büyük blok boyutu aktivasyonu

SegWit2x’le birlikte Bitcoin’de blok boyutu artışı gerçekleşecekti ancak SegWit2x‘in iptaliyle bu rafa kalktı ve blok boyutu artışı bekleyenler umduğunu bulamadı. Dash, halihazırda kendi ağında blok boyutunu yükselterek blokları 2 MB’a çekmişti. Bitcoin Cash, büyük blok boyutuyla birçok yatırımcının büyük favorisi olmasının yanı sıra bazılarının da Dash‘e yatırım yapmış olması mümkün.

Bu yılın başlarında Dash, Roger Ver ve Charlie Shrem gibi önemli figürlerin olumlu desteğini almıştı.

Dash’in kendi ölçeklendirme planı bulunuyor ve bu yolda ilerliyor. Ultra büyük blokları kullanma hedefinde olan Dash’in kurucusu Evan Duffield, bu yılın başında şunları söylemişti:

“Pek çok proje zincir ölçeklemenin imkansız olduğuna inanıyor. Bu daha yüksek performans için alternatif P2P mimarilerinin keşfedilmemiş olmasından kaynaklanıyor. İkinci kademe bir mimarinin Dash gibi bir projeyi ne kadar ileriye taşıyabileceğini görmek istiyoruz.”

Versiyon 12.2 ve Evolution

Dash ekibi, geçtiğimiz Çarşamba günü yazılım güncellemesi yaparak sisteme bazı önemli yenilikler getirdi. Güncelleme, blokların 2 MB’a güncellenmesinin yanı sıra pek çok değişiklik barındırıyordu. Bu güncellemeler aynı zamanda gelecek yıl gerçekleşmesi beklenen Dash Evolution’a zemin hazırlıyor.

Evolution, resmi internet sitesinde yazılana göre, dijital para birimlerinin kullanımını “büyükannenizin bile kullanabileceği” şekilde kolaylaştıracak.

Evolution’ın dijital para birimleri adına büyük bir gelişme olacağı beklendiğinden dolayı bu amaca yönelik her türlü adımın piyasada olumlu hareketler yarattığı düşünülüyor.

CoinTelegraph

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl