Son dönemin en çok konuşulan kripto para alanlarından biri olan DePIN yani merkeziyetsiz altyapı kategorisine dahil olan ve bir siber güvenlik projesi konumundaki DATS Project, peaq ekosistemine katıldı.

Siber alanda yer alan suçlular, kötü amaçları doğrultusunda son teknoloji unsurları kullanma konusunda çekinmeden hareket edebiliyorlar. Ve görünen o ki, siber güvenlik dünyası, şu an için onların gerisinde kalıyor.

DATS Project ise merkeziyetsiz blok zinciri teknolojisini, bu mücadeleye getirerek aslında soruna çözüm olmayı hedefliyor.

DATS Project topluluğuna dahil olan kişiler, kendi cihazlarının işlem gücünü kiralayabiliyor ve bu şekilde ödüller kazanırken aynı zamanda siber saldırılarla da mücadele edilmesine yardım ediyor.

Siber güvenlik artık hayatımızın bir gerçeği oldu. Küçük çevrim içi gruplardan bireylere ve iş dünyasının büyük oyuncularından hükumetlere kadar artık herkes hack’lenme tehlikesi yaşıyor. Dijital cihazlara her geçen gün artan bağımlılığımız, bu riskin hayatın her safhasında karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Siber güvenlik konusunda ciddi çözümler sunan birçok kurum olsa da, bu merkezi hizmet sağlayıcıları, genelde hacker’ların sahip olduğu işlem gücüyle yarışamıyor. Hacker’lar, kişilere ait olan yüz binlerce cihazın işlem gücünü çalarak ve onları bir bot ağına çevirerek, bu gücü istedikleri zaman istedikleri şekilde kullanabiliyorlar.

İşte burada DATS Project devreye giriyor. Herkesin, ödül kazanırken aynı zamanda bu kötü aktörlerle savaşmasına olanak tanıyan DATS Project, siber güvenlik hizmetleri sağlamak için peaq ekosistemine katılıyor ve bir DePIN sistemi oluşturuyor.

Şu anda DATS Project DePIN sistemi 1184 bilgisayardan oluşmakta ve 7562 çekirdek işlemciyle beraber saniyede 48.008 megabit bant genişliğine sahip bulunuyor. Ağa katılmak için ise sadece DATS masaüstü uygulamasını bilgisayarınıza indirmek yeterli oluyor.

DePIN, çok sayıda bilgisayardan eşzamanlı olarak yapılan saldırı olarak da bilinen DDoS saldırılarının birçok çeşidiyle mücadele edebiliyor, ayrıca merkeziyetsiz şekilde açıkları tarayıp bilgi toplama işlemlerini de gerçekleştirebiliyor. Sahip olunan büyük ölçek sayesinde ise tüm bunlar Web2’den çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Blok zinciri teknolojisiyle beraber DATS Project, geleneksel siber güvenlik sağlayıcılarından da çok daha yüksek seviye şeffaflık sunuyor. Kullanıcılar, tamamlanan testlerden sonra NFT tabanlı ve hiçbir şekilde müdahale edilemez olan güvenlik sertifikaları bile alabiliyor.

Kendi DePIN’inin ana dayanak noktası için 1. katman ağı olarak peaq kullanan DATS Project, masaüstü uygulamasını peaq ana ağına entegre edecek ve projenin asıl mantığı güçlendiren akıllı sözleşmeleri de yine DePIN sisteminin ana ağına yerleştirecek. Bu sayede peaq üzerinde NFT oluşturmak ve peaq’i, elde edilen kaynakların takip edilmesi ve yönetilmesi konusunda kullanmak mümkün olacak. Ayrıca ödül dağıtım mekanizması da peaq üzerinde çalışacak, dAPP başlatılacak ve ağdaki sistem token’ı da çıkarılmaya başlanacak.

DATS Project kurucu ortağı Serkan Bilen, “DePIN sistemi, siber güvenlik hizmet sağlayıcılarına, şu anda sadece Web3’te mümkün olan ölçek ve kapasiteyi sunuyor. Burada peaq ise, DePIN’in merkezinde yer alarak, bizim gibi projeler vasıtasıyla başka hiçbir katman-1’in sağlayamayacağı temelleri, büyüme potansiyelini ve DePIN’e özgü işlevleri sağlıyor. DATS Project olarak peaq’in Modüler DePIN Özellikleri’ni kullanmayı ve bu sayede internet dünyasını herkes için daha güvenli hale getirmeyi heyecanla bekliyoruz.” dedi.

peaq kurucu ortağı Till Wendler ise “Siber güvenlik, Web3’ün şeffaflığından ve ölçeklenebilirliğinden en çok yararlanacak, en önemli endüstrilerden bir tanesidir. DATS Project’in, sahiplik ve merkeziyetsizlik unsurları için dönüşüm yaratan DePIN sisteminde, 1. katman alanı olarak peaq kullanıyor olması bizi ciddi şekilde heyecanlandırıyor.” şeklinde konuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl