Davada yeni gelişme: Ripple talep etti, SEC reddetti

Ripple ve SEC arasında 1 seneden fazla bir süredir devam eden davada yeni bir gelişme yaşandı. Ripple tarafı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC), 2018'de dönemin bir Komisyon üyesi ile CEO Garlinghouse arasında yapılan toplantının detaylarını talep etti. SEC ise, gizlilik kanununa dayanarak bu talebi reddetti.

Ripple ve SEC arasında 2020 yılının Aralık ayından bu yana devam eden “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında, keşif sürecinin bitmesine birkaç hafta kala taraflar hala birbirlerine karşı ciddi hamlelerde bulunmaya devam ediyor.

SEC gizlilik yasasına sığındı

Davayla ilgili uzun zamandır önemli detaylar veren ve Ripple tarafını haklı gördüğü bilinen avukat James Filan, yeni bir bilgi paylaştı. Twitter hesabından haberi “son dakika” olarak veren Filan, Ripple şirketinin, SEC ile 2018’de yapılan bir toplantının detaylarını talep ettiğini belirtti ve resmi dosyayı da hesabından paylaştı.

Filan, tweet’inde şunu söyledi:

“Ripple, Brad Garlinghouse ve SEC eski komisyon üyesi Elad Roisman arasında 2018’de yapılan toplantının detaylarını talep eden başvurusunu resmen yaptı. SEC ise gizlilik yasasına dayanarak bu talebi reddetti.”

Sadece mahkeme hakimleri değiştirebilir

Bilindiği üzere SEC, Ripple’ın mahkemeye yaptığı her başvuruyu kabul etmek zorunda değil. SEC bir devlet kurumu olduğu için, uygun gördüğü dosya ya da bilgileri mahkemeyle paylaşabiliyor. Bu kararı değiştirebilecek iki kişi var, onlar da, mahkeme hakimleri Sarah Netburn ve Analisa Torres… Hakim Torres, bir yıldan fazla süredir devam eden davada SEC’nin gizliliğe dayalı ret kararlarını bazı durumlarda geri çevirmiş ve dosyaların açıklanmasını talep etmişti.

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında da, Ripple, SEC eski yöneticisi William Hinman’ın “Ethereum bir menkul kıymet değildir” dediği konuşmasının kurum içi detaylarını talep etmiş, SEC bu talebi reddetmiş ancak hakim Netburn, dosyaların açıklanması kararını vermişti.

Mahkemede Ripple’ın savunduğu tez daha çok, SEC’nin kendilerine XRP’nin bir menkul kıymet olduğu konusunda yıllarca hiçbir uyarıda bulunmamış olması üzerine kurulu… SEC ise böyle bir zorunluluğu olmadığını belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl