Ripple davasında anlaşma olur mu? Davayı izleyen avukat anlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasındaki dava devam ederken, süreçle ilgili düzenli olarak bilgilendirmelerde bulunan Amerikalı avukat James Filan, tarafların anlaşmasını ve davanın kısa zamanda çözülmesini beklemediğini söyledi. Filan, "Bir bilgim yok ancak tecrübeme dayanarak söylüyorum, iki taraf da pes etmeyecek ve anlaşma olmayacak. Bu bir savaş ve uzun süecek" dedi.

ripple-davasi

SEC’nin Aralık ayı sonunda Ripple şirketine açtığı kayıt dışı XRP satışı davası tüm hızıyla devam ederken, dava süreciyle ilgili avukat James Filan’dan ses getirecek bir yorum geldi. Twitter’da uzun bir “flood” yazan Filan, tarafların anlaşmasının düşük ihtimal olduğunu belirtti.

Ripple’ı tutan iki avukat tamamen farklı düşünüyor

Yine davayı yakından takip eden bir başka avukat Jeremy Hogan ise kısa süre önce tarafların anlaşma yanlısı olabileceğini söylemişti. Davada Ripple tarafını haklı bulan ve bunu açıkça söyleyen iki avukatın, bu konu hakkında siyah ile beyaz kadar ayrı düşünmesi de dikkat çekiyor.

Ripple’ın, SEC’nin eski yöneticilerinden olan William Hinman’ın davaya müdahil olmasını sağlamasının şirket açısından çok önemli olduğunu belirten Filan ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“İki taraf da pes etmeyecek”

Bu söylediklerim tamamen benim düşüncemdir. Tecrübeme dayanarak söylüyorum ki, kimse kısa süre içinde bir anlaşma beklemesin. Burada devlet tarafı pes etmeyecek. Okuduğum dokümanlara bakarak görüyorum ki, Ripple da pes etmeyecek.

“Hinman’ın kimlerle konuştuğu önemli”

Ripple, Hinman fırsatını tepmeyecektir. Onun davaya müdahil olmasını önemli görüyorlar. Ripple, Hinman’ın SEC’nin üçüncü taraflarla olan geçmişteki iletişimlerini çok iyi bildiğini düşünüyor. Özellikle kripto paraların regülasyonları konusunda 2018’de yaptığı konuşmanın, SEC tarafından da onaylandığını düşünüyorlar.

Eğer Hinman’ı o dönem ikna eden kişileri bulabilirlerse, ki bu bilgileri Hinman’ın kendisi de verebilir, o zaman Ripple, SEC’nin piyasa katılımcılarına Howey testi, yardım ve yataklık suçlamaları, ve adil bildirim konusunda ne dediği hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

“Ripple’ın amacı SEC’yi cezalandırmak değil”

Bence Ripple zaten, SEC’nin kimlerle, ne konuştuğunu biliyor. Bu kişilerle diyalog halindeler. İnsanların SEC’nin hem aldığı hem de almadığı aksiyonlara karşı kızgın olduklarını biliyorum. Ancak bu dava SEC ya da herhangi bir kuruluşu cezalandırmakla ilgili değil. Ripple’ın amacı SEC’yi cezalandırmak değil.

“Bu uzun sürecek bir savaş”

Bir taraf, karşı tarafın kaybetmesini istemeye odaklanırsa, kendi kazancını da unutur. Ona konsantre olamaz. Bu dava kazanmakla ilgili… SEC davayı kaybederse bu onlara yazar. Ama amaç bu değil. Ripple’ın amacı kazanmak ve tüm kripto para piyasasının kazanmasını sağlamak.

Evet, tüm amaç, bu dağınıklığı ortadan kaldırıp, yola devam etmek. Bu yüzden taraflar arasından bir anlaşma olacağını sanmıyorum. Bu bir savaş ve bence uzun süre devam edecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl