David Marcus: ABD Libra’ya engel olursa Çin kazanacak

Marcus, Libra'yı devre dışı bırakmanın bir hata olacağını söyledi ve bunun Çin için büyük bir kazanç haline geleceğini belirtti.

Facebook‘un dijital parası Libra projesinin üst düzey yöneticisi David Marcus, Çin’in ABD yetkilileri için tamamen erişilemeyecek dijital bir para birimi sistemi yaratacağını söyledi.

Marcus, Libra’yı devre dışı bırakmanın bir hata olacağını söyledi ve bunun Çin için büyük bir kazanç haline geleceğini belirtti.

Tecrübeli yönetici, Washington yönetimine Libra konusunda uyarılarda bulunurken, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde iyi bir cevabımız yoksa Çin’in dijital para birimi ve Blockchain altyapısı dünyayı kontrol edecek.” ifadelerini kullandı.

Çin, Libra’nın duyurulduğu Haziran ayında 2017 yılında kurduğu Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Sistemi’ni (DCEP) geliştirmek ve ilerletmek için büyük çaba sarf etmeye başladı.

Öte yandan Çin Merkez Bankası yetkilileri, Çin’in kripto para biriminin hedeflerinden birinin de, uluslararası finansal sistemde ABD Doları’nın baskınlığını güçlendirecek olan Libra’nın yükselişini engellemek olduğunu vurgulamıştı.

Libra’nın 2020 yılının son çeyreğinde görücüye çıkması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl