Kripto dolandırıcısı ABD’nin dünyaca ünlü kurumunu kandırıp 50 bin dolar çaldı

Son dönemde ABD devleti kripto paralarda para aklama konusunda önemli operasyonlar yapıp ciddi miktarlarda paraya el koyarken bir dolandırıcı ise ABD devletini dolandırdı! Çok basit bir taktikle devlet yetkililerini kandıran bu kişi 50 bin dolarlık USDT'yi çalmayı başardı.

ABD’nin dizilere konu olan dünyaca ünlü kurumu Uyuşturucuyla Mücadele Birimi (DEA) dolandırıldı ve 50 bin dolarlık USDT kaybetti. Tether şirketine ulaşılıp adresin dondurulması talep edilse de, dolandırıcının kripto paraları başka yerlere transfer ettiği ortaya çıktı.

Blok zincirini takip etti

DEA, yaklaşık 3 senedir takip ettiği bazı kripto para hesaplarının uyuşturucu satışından gelen parayı akladığını tespit etti ve mayıs ayında 500 bin USDT’ye el koydu. Daha sonra bu miktar Trezor soğuk cüzdana gönderildi ve bir süre burada kaldı. DEA daha sonra parayı bir başka ABD devlet kurumu olan Marshal Hizmeti’ne göndermeye başladı. İlk etapta 40 dolarlık bir test transferi yapıldı. Blok zincirini takip eden dolandırıcı ise Marshal adresinin bir benzerini oluşturdu.

500 bin USDT’nin 50 bini gitti

İlk 5 ve son 4 karakteri aynı olan kripto adresinden DEA hesabına küçük bir miktar kripto gönderen dolandırıcı böylece, DEA yetklilerine kendi adresini göstermiş oldu. Daha önce Marshal Hizmeti’ne test amaçlı USDT gönderimi yapan DEA yetkilileri, bu benzer adresten gelen parayı da gördüler ve Marshal Hizmeti’nden gelen yine test amaçlı bir transfer olduğunu sandılar. Ve olanlar oldu. DEA yetkilileri 50 bin USDT’yi Marshal adresi sandıkları dolandırıcının adresine gönderdiler.

Dolandırıcı adeta kılını kıpırdatmadan 50 bin USDT elde etti.

DEA yetkilileri daha sonra Tether şirketine ulaşıp adresin dondurulmasını talep etseler de, bu çaba da sonuçsuz kaldı çünkü dolandırıcı USDT’leri buradan transfer etmişti bile…

Kurum araştırmalarına devam ederken, dolandırıcının USDT’leri Bitcoin ile Ether’e çevirdiği görülüyor. Binance’e gönderilen USDT’lerin transfer edildiği hesabın iki gmail adresine kayıtlı olduğu belirtildi.

DEA konuyla ilgili ayrıca Google’ın da yardımına başvurdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl