Hakim SEC’nin açtığı davada kripto şirketini haklı buldu

Son dönemde mahkeme salonlarında ciddi mağlubiyetler alan SEC'ye bir kötü haber de DEBT Box davasında geldi. 2023'ün temmuz ayında başlayan davada hakim, SEC'nin ileri bir tarihte aynı suçlamayı yapma hakkını saklı tuttu ama davayı da düşürdü. DEBT Box şirketi sonucu "tarihi bir zafer" olarak nitelendirdi.

grayscale dava sec

Geçen seneden bu yana devam eden DEBT Box-SEC davasında beklenen oldu ve hakim davayı düşürdü. Süreçten mağlup olarak ayrılan SEC, kripto şirketinin 1.8 milyon dolar olan masraflarını ödemek zorunda kalacak.

Utah Bölge Hakimi Robert Shelby, verdiği son kararda davanın düştüğünü belirtti ancak, SEC’nin benzer suçlamalarla yeniden dava açma hakkını da kuruma verdi. Bu talep SEC’den gelmişti.

Hakim “Size ceza veririm” demişti

Hakim Shelby aralık ayında da SEC’ye karşı sert bir tavır takınmış ve kurum avukatlarının davayı yanlış yönlendirdiğini söylemişti. Hakim Shelby, kuruma ceza verebileceğini ve yaptırım uygulayabileceğini belirtmişti. SEC, DEBT Box şirketini kayıt dışı menkul kıymet satışıyla suçlamıştı.

Yeni avukatlar gelecek

SEC, davayı açtıktan sonra mahkemeden, DEBT Box şirketinin savunmasını almaksızın, gücünü kullanarak, 50 milyon dolarlık varlıkların dondurulması kararını çıkartmıştı. SEC, şirketin varlıkları ABD dışına çıkarmak istediğini iddia ediyordu ancak bu iddialar da daha sonra kanıtlanamadı. SEC de hatasını kabul etmişti. SEC, hakimden ayrıca davanın yeniden açılabilmek şartıyla düşürülmesini de istemişti. Kurum, yeni bir avukat grubuyla çalışmaya başlayacağını ifade etmişti. İşte hakimin, aldığı kararla bu şansı SEC’ye tekrardan verdiği görülüyor.

“Tarihi bir zafer kazandık”

DEBT Box şirketi ise kararı bir zafer olarak yorumladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ABD Utah Bölge Mahkemesi, SEC’nin bize karşı açtığı davayı resmen reddetti. Bu, davanın kapandığı ve SEC tarafından gelecekte yapılacak herhangi bir işlemin hakim Shelby’nin onayından geçmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Dava yeniden açılsa bile SEC’nin istediği şekilde ilerlemeyecektir. Mahkeme ayrıca SEC’nin tüm masrafları ödemesine karar vermiştir. Adalet ve şeffaflık açısından da bu çok önemli bir adımdır. Bugünkü karar tarihi bir zaferdir. Sadece bizim için değil, tüm endüstri için zaferdir”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl