Acemi DeFi kullanıcısı, 1 milyon USDT’yi basit bir hatayla kaybetti

Bir DeFi protokolünün akıllı sözleşmesine 1 milyon dolar değerinde USDT gönderimi yapan acemi kullanıcı, bu paranın tümüne erişimini kaybetti.

acemi

Bir kullanıcının bugün düştüğü ve muhtemelen geri dönüşü olmayacak bir hata, tam anlamıyla uygulamalarına hakim olmadan DeFi’de para kaybetmenin ne kadar kolay olduğunu ortaya koydu.

Acemi bir DeFi meraklısı, doğrudan DeFi uygulaması Swerve Finance’in akıllı sözleşmesine 1 milyon USDT gönderdi. Kullanıcıların bir akıllı sözleşme adresine gönderdikleri token’lar, sözleşme sahibi istese bile alınamıyor. Bunun önüne geçmek ancak söz konusu sözleşmenin token’ların transferine izin veren bir işleve sahip olmasıyla mümkün. Swerve Finance’in ise böyle bir işlevi yok. Diğer yandan bir başka kurtarma yöntemi, USDT’nin ihraççısı Tether’ın adresteki fonları dondurarak talihsiz kullanıcıya yeniden gönderim yapması olabilir.

Tether ve kardeş şirketi Bitfinex’in teknoloji direktörü olan Paolo Ardoino, 1 milyon USDT’lik transferin arkasındaki isimden Tether destek hizmetinde bir destek bileti açmasını söyleyerek token’ları kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Henüz yaklaşık bir hafta önce benzer bir hata bir Gate.io kullanıcısının da başına gelmişti. Popüler DeFi platformu SushiSwap‘ın akıllı sözleşme adresine 400 bin dolar değerinde USDT gönderilmişti. SushiSwap’ın “Chef Nomi” takma adı ile bilinen geliştirici ise bu kullanıcıya seslenerek “Bunları geri almanın bir yolu olmadığını biliyor musun?” demişti.

DeFi ile ilgili merak edilen her şey BtcTurk’ün katkılarıyla Uzmancoin tarafından hazırlanan Bitcoin 2140 podcast yayınının son bölümünde. Blockchain Araştırmacısı Çağın Dönmez, DeFi’nin merak edilenlerin anlatıyor. Şimdi dinleyin:

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl