Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Para yağdırılan yeni DeFi projesinden 15 milyon dolar çalındı

Yearn Fİnance'in kurucusu Andre Cronje'nin yeni DeFi projesi Eminence hacker'ların hedefi oldu. Protokole yapılan saldırının ardından 15 milyon dolarlık fon çalındı.

dolar

DeFi yani merkeziyetsiz finansa olan ilgi tüm hızıyla devam ederken yaşanan hack olayları da aynı hızla yatırımcıları mağdur etmeye devam ediyor.

Son hack saldırısı ise Yearn Finance’in kurucusu Andre Cronje’nin yeni projesi Eminence’da yaşandı. Cronje’nin test aşamalarını henüz bitirmediği protokole yapılan saldırının ardından 15 milyon dolarlık fon çalındı. İşin ilginç yanı ise saldırganların çalınan paranın 8 milyon dolarını geri göndermeleriydi.

Uniswap’a girince…

Eminence oyun içi ekonomisiyle ilgili olan bir projeydi ancak Cronje test aşamalarının henüz bitmediğini belirtmişti. Proje buna rağmen Cronje’nin onayı olmadan Uniswap’ta işleme girdi.

Cronje açıkladı, projeye para yağdı

Cronje, Twitter’dan projenin en az 3 haftalık bir süresi olduğunu belirtmişti ancak Uniswap’ta işleme girmenin ardından Eminence’a birçok kişi büyük paralar koydu. Bu durum da hacker’ların dikkatinden kaçmadı. Hatta projeyle ilgili detayların sosyal medyada paylaşılması da Cronje ve Eminence’a olan ilgiyi kat be kat artırdı.

Curve’de de erken başlatılmıştı

Merkeziyetsiz finansta projenin geliştiricisinin onayı olmadan başlatılan projelerde Eminence ilk değil. Daha önce de Curve’ün Curve DAO token’ı için de aynı durum meydana gelmiş ancak teknik testler çoğunlukla bittiği için herhangi bir sorun yaşanmamıştı.

Cronje saldırının basit bir hack olayı olduğunu ve hacker’ların fazla sayıda EMN çıkarıp bunları, başka bir para birimi elde etmek için “burn fuction” sayesinde yakıp, daha sonra EMN karşılığında sattıklarını belirtti.

“Tehditler alıyorum, 8 milyon doları dağıtacağım”

Geliştirici Cronje Twitter’da ardı ardına attığı tweet’lerde tehditler aldığını ve iade edilen 8 milyon doları zararı olanlara dağıtacağının sözünü verdi:

“Çok fazla tehdit aldığım için yearn hazinesinden, geri gönderilen 8 milyon dolar konusunda yardımcı olmalarını istedim. Multisig burada daha güvenli ve fonların onlarda olması beni daha rahat hissettiriyor. Fonlar, saldırı öncesinde alınmış ekran görüntülerinin kontrol edilmesinin ardından kişilere geri yüklenecek”

Sonuç olarak Yearn Finance ile isim yapan Anfdre Cronje’nin adının geçtiği bir projeye insanlar kontrol aşaması tam bitmeden ciddi miktarlarda para yatrıdılar ve yaşanan olayın ardından ciddi mağduriyetler ortaya çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl