DeFi borsaları ve köprüler vasıtasıyla 4 milyar dolar aklandı: Elliptic raporu

Dünyada kripto paraların suç faaliyetleri için kullanılıp kullanılmadığı tartışılmaya devam ederken, blok zinciri analitik firması Elliptic son raporunda merkeziyetsiz finans araçları vasıtasıyla kripto sektöründen çalınan 4 milyar dolar değerde paranın aklandığını belirtti.

Blok zinciri analitik firması Elliptic, yayımladığı son analiz raporunda suçluların, merkeziyetsiz finans borsaları, çapraz zincir köprüleri ve coin/token swap sağlayıcıları vasıtasıyla yasa dışı elde ettikleri “kripto varlıkları” akladıklarını belirtti. Şirket aklanan rakamın toplamda 4 milyar dolar olduğunu aktardı.

Elliptic’in raporunda blok zincirleri arasındaki bağlantının son dönemlerde çapraz zincir köprüleriyle sağlanmaya başladığı ve bu teknolojinin her geçen gün geliştiği belirtilirken, suçluların para aklama konusunda bu teknolojiyi kullandıkları yazıldı.

“DEX’ler kullanılarak 1.2 milyar dolar aklandı”

Suç faaliyetleriyle elde edilen kripto paraların aklanmasında merkeziyetsiz borsaların da kullanıldığını aktaran Elliptic, 1.2 milyar dolar değerde varlıkların DEX’ler vasıtasıyla yıkandığını belirtti.

Sadece RenBridge’de 540 milyon dolar

Farklı blok zincirleri arasında varlıkların takas edilmesine olanak tanıyan zincirler arası bir köprü olan RenBridge’de, sadece yasadışı kripto varlıklarda 540 milyon doların üzerinde para aklandığı belirtildi.

Coin/token swap yani takas hizmet sağlayıcıları vasıtasıyla aklanan para miktarının da yine DEX’lerde olduğu gibi 1.2 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında konuyla ilgili bir rapor yayımlayan küresel para aklamayla mücadele birimi Mali Eyler Görev Gücü (FATF), çapraz zincir köprülerinin, para aklanmasında kullanımının arttığına dikkat çekmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl